Kelt

Je možné se naučit cizí jazyk pomocí internetu jako samouk?

Byly zde dotazy, zda se lze naučit tanec, hru na kytaru a pod, pomocí internetu, jako samouk. Co si myslíte o možnosti naučit se takto cizí jazyk? Nemyslím ale nějaký kurs placený, případně něco přes Skype, nebo podobně. Prostě si najít gramatiku, slovíčka, něco poslechnout na you tube, doplňovat slovíčka z dané problematiky a poslouchat mluvený text, případně hudbu atd. Možná se mi tak zlepší moje pasivní znalosti daného jazyka – čtení a poslech. Mohu se takto obejít bez učitele? Respektive, budu v užívání jazyka stejně dobrý jako ten, kdo má učitele? Nedívám se na čas, kolik toho strávím tímto studiem.
Díky za názory.

Nejlepší odpověď
anonym

Domnívám se, že bez učitele buďto nebudeš tak dobrý, jakobys jej měl – bude ti chybět zpětná vazba, kontrola.
Na druhou stranu se i samostudiem můžeš dobrat slušných výsledků.
😉
Za rozumné bych považoval ve fázi ´pokročilého začátečníka´ nějakého učitele sehnat (klidně i po netu) – aspoň na konverzaci.
Doplňuji:
Oprava: …„bez učitele buďto nebudeš tak“… a nebo ti učení bude trvat mnohem déle.

Další odpovědi
cochee

Já jsem se naučil základy angliny sám, je fakt, že v té době interfernet neexistoval, ale dneska bych to udělal stejně: proč bych se měl trápit se shromažďováním informací na netu, když v učebnici pro samouky je to všechno pokupě? (A ještě moderní učebnice obsahují často CD nebo něco podobného s věcmi pro poslech, to za mě nebylo.)

suaeda

Pokud má člověk nadání tak to asi jde. Jako příklad uvádím objevitele starověké Troje Heinricha Schliemanna. Tento Němec uměl přes 13 jazyků. Např. ruštinu se učil při práci poslíčka jen z knihy. Uvádí se, že základy nového jazyka se naučil během 6 týdnů. Inu výjimečný talent.
Pro běžného člověka je asi nejlepší běžná komunikace s dobrým učitelem a internet si nechat jako doplňkový.

Hlada

Jde to. Jsou programy, které kontrolují výslovnost a nepustí žáka dál, dokud neřekne do danou frázi správně.
Jde to ale jen teoreticky. Na neukázněnost, lenost a prokrastinaci jsou všechny programy krátké.

Leiah

Učebnice je dobrá tak pro začátečníky a gramatiku. Pak už je to nuda, nuda a nic než nuda. A to je potom problém se k učení dokopat. Naštěstí existují i zábavnější metody učení. Poslech a porozumění: filmy, seriály, podcasty. Podcasty se dají najít podle úrovně, u filmů a seriálů je dobré nejprve zapnout titulky (ve stejném jazyce, nikdy ne české). Slovíčka důležitá pro pochopení děje a zajímavé fráze je dobré si vypsat. Psaní: pomáhá psaní deníku v daném jazyce. A co je nejlepší, deník si může psát i naprostý začátečník. Prostě jen začne s jednoduchými větičkami. Mluvení: metoda self-talk, shadowing apod. Spousta tipů je na Youtube. Čtení: s knížkami je také dobré začít hned od začátku. Knížky podle pokročilosti jsou snadno k sehnání.