anonymm

Je možné se dožádat svých peněz při podvodném obchodu?

V inzerátu jsem chtěl koupit mobil (cena 4750kč). Peníze jsem poslal, ale už tři týdny nic – mobil nikde a sem tam mi pošlou email, že jejich obchodní podmínky stanovují, že zboží musí dodat max. do 12 měsíců (což je prostě dlouhá doba a blbost – nebo to mohou?) a jestli tak dlouho nechci čekat, tak že je tam storno poplatek 4000kč (to si taky mohou stanovit? – web ani pobočku udajně nemají, takže ani podmínky nikde nejsou k sehnání). Je to výsměch. Co s tím? Je vůbec nějaká šance se domoci svých peněz, když třeba podám oznámení na majitele toho účtu kam jsem peníze posílal?

Nejlepší odpověď
gnosis

nechci delat zadny zaver, ale castka 4750 je az podezrele blizko castce 5000, ktera deli podvody na prestupek (pripad policie casto odklada) a trestny cin (obcas i neco vyresi/vrati). 12 mesicu necekej, to muze byt promlceci lhuta prestupku. to ale nevim jiste.

napis jim, ze chces obratem poslat obchodni podminky. pokud je neposlou, nebo v nich bude neco spatne (s tim ti poradi kdokoliv kdo se vyzna v obchodnim pravu), napsal bych jim, ze chci zpet prachy, nebo to jde policii. pokud neposlou, predej to policii. to bych asi udelal ja.

podle me to bude nejaky chudacek podvodnicek, takze do toho emajlu zkus pridat nejake paragrafy, aby si nadelal do kalhot a vratil to. muzes je taky postrasit obchodni inspekci.

Další odpovědi
Fidel

JE to jednoduché.

  1. Přeči si obchodní podmínky. 2. odstup od smlouvy (ještě druhá strana neplnila) a a chtěj vrátit celou částku (stornopoplatek je blbost – zákon na ochranu spotřebitele; navíc lze bez udání důvodu odstoupit do 14 dní
  2. podej trestní oznámení – pro jistotu
  3. podej podnět na českou obchodní inspekci
  4. připadá v úvahu žaloba (otázka na co to navlíknout)
  5. obrať se na právníka (pokud vyhraješ u soudu, zaplatí ho protistrana)