tonda11

Je možné při výměně občanky si změnit jméno. např. Lýdie na Lýdia? Jaký to může mít vliv?

Může se takto člověk vyhnout nějaké odpovědnosti nebo podobně?

Nejlepší odpověď
da ny

Určitě ne.
Je to změna jména. 6ádá se na příslušné matrice, zaplatíte za změnu 1000 Kč.
Zvolit si můžete téměř jakékoliv křestní jméno. Za dalších 1000 Kč i příjmení.
Po vyřízení žádosti obdržíte nový rodný list.
Po získání nového OP musíte změnu (i jednoho písmene) všude nahlásit a změnit (škola, zaměstnavatel, banky, pojišťovny, cestovní doklady, řidičský průkaz, raději i ČSSZ, pokud pracujete).
Důvod změny jména v žádosti může být „formální.“
Pokud napíše žadatel, že se současným jménem není spokojen, stačí i to.
Dalšími důvody člověk snadno najde, dobré vyslovení jména v cizím jazyce,
v zahraničí. U hanlivě znějících příjmení může být změna provedena
zdarma, bez poplatku.

Další odpovědi
Drap

Při výměně občanky nelze. O změnu jména lze požádat na matrice a to pouze v zákonem vyjmenovaných případech. Změnou jména se žádné odpovědnosti nevyhneš.

led

Meno v občianke musí byť napísané presne podľa rodného listu, prípadne sobášneho listu.

pozrite: Zákon č. 301/2000 Sb.
https://www.e­pi.sk/zzcr/2000-301

stránka MVČR:
„Jméno, popřípadě jména, nebo příjmení (popřípadě více příjmení), která je fyzická osoba povinna užívat, lze změnit fyzické osobě pouze na základě její žádosti, případně žádosti jejích zákonných zástupů.“
"O povolení změny jména nebo příjmení rozhoduje na základě písemné žádosti:

matriční úřad, v jehož správním obvodu je žadatel přihlášen k trvalému pobytu, u nezletilých dětí rozhoduje matriční úřad v místě trvalého pobytu dítěte,"
https://www.mvcr­.cz/clanek/jme­na-a-prijmeni-zmena-jmena-a-prijmeni.aspx

cukrar

Nelze.
Jedině přes matriku.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

da ny

Vliv
Někdy stačí osobní spokojenost se jménem ;)
https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/jmeno-je-vas-osud-12311