Marty12

Je možné převést bez souhlasu banky darovací smlouvou nemovitost, na které je hypotéka?

Tak jsem dnes na katastru zjistil, že je možné nemovitost s hypotékou převést i bez souhlasu banky, není to prý problém. A tady se nabízí otázka k čemu je to zástavní právo, když se může nemovitost klidně převádět? Odpověď: k ničemu ;)

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Darovací smlouvu sice můžeš vyhotovit, to ničemu nebrání, ale zápis v katastru neprovedeš, jelikož tam je vyznačená plomba a ta takovému zápisu odporuje.

Další odpovědi
autacek

Ano, nemovitost lze převést i se zástavami. Pokud však nebude zástavní věřitel uspokojován dohodnutým způsobem, může přistoupit k uplatnění zástavního práva a domoci se umoření dluhu následně třeba i zpeněžením nemovitosti bez ohledu na současného vlastníka.

Smlouvyzdarm

Nemohu souhlasit, že zástavní právno je k ničemu. Princip je takový, že ten kdo půjčuje má ve svůj prospěch zřízenu zástavu na nějaké nemovitosti. Již při zřízení zástavy to nemusí být nutně nemovitost ve vlastnictví dlužníka. Samozřejmě pokud se zástavou vlastník souhlasí – stává se tak ručitelem – ručí touto nemovitostí bez ohledu zda je i dlužníkem. V případě, že ten kdo má spácet tak nečiní, dojde nakonec k prodeji této nemovitosti (zpravidla tedy prostřednictví dražby), a to bez ohledu na to kdo ji vlastní. Zjednodušeně řečeno to co se vydělá v dražbě dostane ten v jehož propěch byla zástava zřízena. Čili pro toho kdo Vám půjčuje to smysl má. Navíc se dá zřídit i zákaz zcizení, který je možné také zapsat v katastru. Pak by katastr převod na jinou osobu povolil jedině v případě, že byste k tomu doložili i souhlas banky (nebo jiného zástavního věřitele – podle toho v čí prospěch je zástava a zákaz zcizení zřízena). A ještě jedna maličkost – i v případě, že zákaz zcizení není vkatastru zapsán, neznamená to, že nemovitosit můžte převádět jak se Vám zlíbí. Katastr by takový převod sice provedl, ale… ve smlouvě je často napsáno, že k zcizení, tedy k převodu zastavených nemovitostí musíte míst souhlas banky, jinak banka může třeba od úvěrouvé smlouvy odstoupit. Než tedy něco podobného provedete vždy přemýšlejte jestli to nebude mít nějaké neočekávané dopady…

autacek

Smutné, že jsem ti psal odpověď již včera, ale opět jsi ani po návštěvě KÚ nepochopil, k čemu zástavní právo slouží.

Marty12

No právě k takovému přepisu v katastru došlo a jelikož mě banka co by vlastníka hypotéky neinformovala, že se chystá povolit tuto změnu, tak se mi spíš zdá že jde o podvod. Budu to muset prověřit na katastru