Avatar uživatele
paul1

Je možné přenést virus žloutenky typu B a C napitím se z infikované lahve, resp. sklenice?

Přenos je pravděpodobně možný, ale zajímalo by mne, po jakém čase už jsou předměty používané infikovanými osobami neškodné. Děkuji za odpověď, Pavel

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Drap před 1885 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

"Zdroj nákazy žloutenkou B

Původcem nákazy je virus hepatitidy B (HBV). Zdrojem onemocnění je infikovaný člověk před objevením prvních příznaků onemocnění, během akutního průběhu onemocnění i v průběhu chronické formy infekce – nosičství. K přenosu infekce stačí minimální množství krve při kontaktu s porušenou kůží (poranění rizikovým předmětem, piercing, tetování, akupunktura, zdravotnická zařízení, injekční užívání drog apod.). K infekci dochází také přes sliznice při sexuálním styku nebo intimním resp. blízkém styku v rodině (sdílené kartáčky na zuby, ručníky, holicí strojky, žiletky apod.). K přenosu může dojít taktéž z infikované matky na dítě. Virus se vyskytuje téměř ve všech tělních tekutinách, pro přenos infekce má největší význam krev, sperma a poševní sekret. Někteří chronicky nemocní jsou nakažliví po celý život.

Žloutenka C

Zdroj nákazy žloutenkou C

Původcem nákazy je virus hepatitidy C (HCV). Onemocnění se přenáší krví a stává se v současnosti velkým zdravotnickým problémem. Určení diagnózy je často velmi obtížné, nemoc probíhá i několik let bez příznaků. Nejrizikovější skupiny populace nejsou vyšetřeny a léčeny (injekční uživatelé drog), počet infikovaných není v současnosti možné odhadnout. V méně vyspělých zemích může dojít k přenosu ve zdravotnickém zařízení (transfuze, injekce, chirurgický zákrok), při piercingu či tetování nebo jiných invazivních výkonech. Počet nakažených je značně podhlášen a celosvětově i u nás neustále stoupá."

Více se dovíte v odkazu

https://www.oc­kovacicentrum­.cz/cz/zlouten­ka-typu-ab#zloutenka-typu-b

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?paul1 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Další dotaz na SVÉHO lékaře!!! To je fak takový problém se zeptat na relevantních místech???

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
paul1

Pro „Edison“: ptal jsem se a hledal, ale bohužel jsem se uspokojivé odpovědi
nedopátral, proto jsem napsal na „Odpovědi.cz“. Fak, Pavel

před 1884 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek