Mr.Jan

Je možné přeměnit tuky na svaly?

Nejlepší odpověď
seraphico

Ne, takhle to opravdu nefunguje. Svaly a tuky jsou dvě rozdílné věci, které spolu nic nespojuje. Hladinu tuku v těle můžete pouze snížit nebo zvýšit, nikoliv přeměnit na svaly.

Další odpovědi
Disraeli

Ne. Tuky se na svaly nepřeměňují. Ale během posilování může docházet k procesu, kdy se spalují tuky*, z čehož tělo získává energii. Potom při jedení (nezbytné pro růst svalů) zase tuky mohou napomáhat procesu trávení a vstřebávání živin, to se ale bavím spíš o zbaštěných/vněj­ších tucích a ne tukové tkáni. Tažke tuky mohou být v jisté míře „pomocníkem“ při nabírání svalů. Malým pomocníkem, a rozhodně to nefunguje tak, že má člověk při posilování víc energie díky tukům (naopak je spíš člověk kvůli těm tukům – při nadváze – víc unavený, víc se zadýchává atd..). Zjednodušeně se dá ale říct, že si svaly berou energii z tuků (respektive z tuků, sacharidů nebo bílkovin).
*Můžou se spalovat sacharidy, tělo si může brát energii i ze svalů – tedy spalovat i svaly (ale zde nikoli vyloženě při posilování/cvičení, ale třeba při hladovce… proto nedává smysl držet půst/hladovku za účelem hubnutí – svaly se spalují/ochabují, tuky většinou zůstávají – ty si tělo pro bere v tomto případě až jako poslední.. tedy až „vyždímá“ svaly).

Tuková a svalová tkáň je každá něco jiného – nachází se jinde, skládají se z něčeho jiného, procesy jsou odlišné,… Nefunguje to tak, že když člověk posiluje tak se tuky mění na svaly. Dokonce ani člověk při posilování nemusí hubnout – může nabírat svaly a neztrácet tuky (což je nejčastější) nebo je i přibírat (záleží, jaký má trénink a jakou stravu). Od toho jsou různé druhy cvičení – za účelem hubnutí; zpevnění svalstva a vnitřních svalů; nabírání svalů (posilování) – krom dalších druhů těles. cvičení. Samozřejmě lze hubnout (tuky) i nabírat svaly zároveň, ale je to složitější. Líp to funguje u začítečníků… ale když se to vhodně zkombinuje se stravou a krom posilování je tam zahrnuto i jiné cvičení (kardio, aerobik, HIIT, kalistenika) – lze i hubnout tuky. Stále ale hraje hlavní roli kalorický příjem X výdej (tj., když chceš hubout, musíš mít větší kalorický výdej, než příjem, když chceš posilovat – nabírat svaly – musíš mít větší příjem než výdej… takže si to jakoby na první pohled odporuje, ALE dá se to skloubit).

hapiky

Kdyby to šlo, tak by byla u nás většina lidí svalnatých, což by nám v cizině záviděli.

Disraeli

Tato mylná domněnka pochází asi z těchto skutečností: Když se člověk moc nehýbá (respektive omezil pohyblivost, výkon, aktivity), ztrácí svaly a přibývají mu tuky. Některé nejspíš napadlo, že se svaly přeměňují v tuky.
Když se člověk začal víc hýbat a intenzivněji cvičit, ztrácí tuky a zpevňují se mu svaly (popřípadě i rostou). Některé tedy napadlo, že se tuky mění na svaly.

Ovšem úbytek svalů neznamená, že se z nich stávají tuky a úbytek tulků neznamená, že se mění ve svaly. Když se člověk nehýbá, má prostě vštší příjem a menší výdej, logicky. Svaly se spalují, zato tuky se pěstují. Když se člověk víc hýbe, tuky se spalují a svaly zpevňují (či rostou zde už to záleží na stravě – co a kolik toho sní).
Jsou to však rozdílné procesy, rozdílné tkáně – jejich složení atd.