Anonnyms

Je možné požadovat zaplacení pokuty od ČNB akcionáře, představenstvo nebo jednatele?

Může ČNB nebo jiná instituce chtít v případě sankcí, kdy něco nebylo dodrženo nebo licencováno (i přes dobrou víru společnosti a jejich členů), to chtít zaplatit po akcionáři, jednateli nebo po členovi představenstva? Jde o situaci, že kdybych byl jednatelem a zároveň akcionářem společnosti, měl určité podnikatelské plány v dobré víře, ale něco by bylo špatně smluvně nastaveno a tím by se společnost dostala do mušky a pokuty od ČNB, zda svým osobním majetkem za to zodpovídám? Nemyslím variantu, kdy jsem jednatelem, něco udělám špatně a ta firma po mě bude chtít náhradu za tuto pokutu. Myslím tu situaci, že bychom se dostali díky této pokutě do mínusu s celou firmou(kde jsme 4) a poté by šla do likvidace a neměla by ani na splacení té dané pokuty?!
Doplňuji:
Jde o to, že jsem akcionář, jednatel i předseda společnosti. Pokud jako jednatel udělám nějaký průšvih na společnost, je pro mě blbost, abych si sám sobě dával zaplatit tuto škodu. Pokud by tedy např. jsme měli základní jmění 2 mil. kč, dostali jsme pokutu 10 mil. kč na základě špatné smlouvy nebo nějakého nedodržení, kde bych byl podepsán já jako jednatel, zda může někdo chtít tyto peníze (které jako firma nemáme) po mé fyzické osobě, nebo zda tento dluh (8mil. kč) by se „ztratilo“ při likvidaci společnosti?

Nejlepší odpověď
anonym

Váš dotaz se snaží být tak nekonkrétní, až je zcela nesrozumitelný.
Takže takto: při nedodržení smluvních podmínek s kteroukoliv společností riskujete sankce (pokuty, penalizace apod.). Dobrá víra někdy nestačí.
Riziko nesete úměrné tomu, jakého typu je Vaše společnost. Fyzická osoba, a.s., v.o.s. nesou riziko plně. S.r.o. nese riziko do výše základního jmění. Jako jednatel máte určitě smlouvu, z níž vyplývá Vaše zodpovědnost a v případě způsobené škody také povinnost tuto škodu nahradit.
Je dobré pro takovéto riziko mít uzavřeno pojištění. Pokud je nemáte a pokuta již Vám hrozí, tak nemá smysl něco chtít napravit. To byste se ještě mohl dostat do průšvihu s pojišťovnou za pokus o podvod.
Pomůže jen najít hodně dobrého právníka, nehledět na peníze a věřit, že Vás z toho vyseká.
Doplňuji:
K Vašemu doplnění: pokuta pětinásobně překračující Vaše základní jmění by byla likvidační. Státní orgány tak vysoké pokuty nevystavují. Potřebují mít totiž záruku, že pokuta splní výchovný účinek, Vy ji zaplatíte a podobné chyby už riskovat nebudete.
Pokud byste způsobil takto vysokou škodu třeba bance, tak by se muselo jednat zřejmě o podvod, a to by potom musel řešit trestní senát s patřičným rozsudkem a zde by nešlo o pokutu a náhrady škody, ale o rozsudek.
U a.s. platí také, že se na Vás nevztahuje krytí vzniklých škod do výše základního jmění. Věřitel by zřejmě uměl najít cestičky, jak Vás přinutit dlužnou částku uhradit. Znovu jsme u pojmu „dobrý advokát“. Víte jistě sám dobře, jak to u nás chodí. Když udělat průšvih, tak pořádný alespoň v řádech milionů, abyste měl dost peněz zaplatit si pořádného právníka. Sice ještě stále věřím úplně naivně ve spravedlnost, ale na vlastní kůži jsem poznala, že občas je pořádně slepá a že ty svoje váhy má snad na to, aby si odměřovala koření do perníku.