Malvína

Je možné podruhé chytit plané neštovice, když průběh těch prvních byl velmi rychlý a klidný?

Pěkný podvečer.

Zajímaly by mě hlavně osobní zkušenosti zdejších. Minulou neděli se mi v noci na pondělí udělal výsev neštovic. Moc jich nemám, odhadem kolem 50 celkem. Průběh je velmi rychlý a klidný. Dnes, tedy šestý den, už mám více jak polovinu ve strupech. Lékař mě straší, že při takovém průběhu je možné nakazit se znovu. Zkušenost s tím ale nemá, prý jsem snad 10 dospělý člověk během jeho praxe, který se nakazil.
Je to pro mě docela špatná představa, jelikož v práci se pohybuji u dětí, které často neštovice mají. Dočetla jsem se i o očkováni, které jsem dříve nepodstoupila, jelikož jsem o něm nevěděla. A mám dojem, že očkovat se “pro sychr” nyní by bylo beze smyslu, ba naopak by mi to mohlo udělat i nějakou paseku.

Máte nějaké osobní zkušenosti pokud byl váš průběh hladký?

Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Teoreticky je to možné. U většiny populace málo pravděpodobné. Nezáleží na tom, jak intenzivně konkrétní nemoc probíhala, ale pouze na tom, kolik si bylo schopno konkrétní tělo vytvořit obraných látek.

Další odpovědi
Kepler

Plané neštovice jsem v dětském věku prodělal a po vyléčení v domácí karanténě se mi už nikdy neopakovaly. S názorem lékaře nelze diskutovat, protože sám lékařem nejsem, ale jeho názor bych určitě bral vážně. Ten virus se velmi snadno šíří. Jinak si počti tady: https://nemoci­.vitalion.cz/pla­ne-nestovice/

Frontinus

Tradovaná odpověď je taková, že jednou prodělané plané neštovice zanechávají prakticky vždy celoživotní imunitu. Objevují se ale práce, které naznačují, že by to nemusela být tak docela pravda (viz např. odkaz).

Možný mechanismus je nejspíš stejný jako u spalniček: Dokud vir cirkuloval ve velkém v populaci, prodělaná infekce (nebo očkování) způsobovaly to, že si lidé prostě imunitní paměť jednou za čas „obnovili“. Dost na to, aby to při zevním pohledu vypadalo jako doživotní imunita. S tím, jak se daří tuto nemoc omezovat, klesá i průběžné obnovování imunitní paměti a s odstupem času se mohou někteří z nás stát opět vnímavými.

Jen pro úplnost, imunita získaná prodělanou infekcí mívá obvykle lepší setrvačnost než imunita získaná očkováním (přinejmenším u spalniček na to jsou i studie). Rozdíl nebývá zase až tak dramatický, navíc prodělané plané neštovice zanechávají vedle imunity nejspíš trvalejší než imunity po očkování i výrazně vyšší riziko, že se v budoucnu objeví pásový opar (vlastně bez infekce není pásový opar), takže „neštovicové večírky“, které měly smysl v době před dostupným očkováním proti planým neštovicím (protože infekce u dětí je obvykle mírná, zatímco u dospělých je to docela malér), dnes smysl nemají.

Zdroj: https://pedia­trics.aappubli­cations.org/con­tent/109/6/1068­.long

Frontinus

@Kepler Doporučuji být velmi obezřetný při výběru zdroje o medicínských tématech. Populární weby jsou často plné mýtů a tradovaných polopravd, často jejich autor nemá relevantní kvalifikaci nebo znalosti a dost často nemá ani schopnosti s takovými informacemi pracovat. Zejména u zdroje, u kterého není explicitně uveden buď autor, u kterého je zřejmá kvalifikace, nebo věrohodné zdroje (nepříliš staré učebnice, skutečné odborné články,…), bych byl velmi opatrný s jeho doporučováním.