Je možné obnovit věcné břemeno, které bylo zrušeno?

Dobrý den,

cca před 13 lety má matka koupila dům na popud jejího tehdejšího přítele. Ten ji přesvědčil o zřízení věcného břemene najeho jméno- tedy doživotní užívání nemovitosti. Po několika letech, kdy mou matku okrádal, vyhrožoval atd. chtěla dům prodat a odstěhovat se pryč z okresu, kde žila téměř 50 let, jen proto, aby od daného muže byla co nejdále a nemohl jí ubližovat. Každopádně po dlouhých tahanicích souhlasil se zrušením věcného břemene- to zrušil na základě podmínek, které si stanovil (vše probíhalo přes právníky). Zrušení věcného břemene bylo podepsáno u notáře- kde je důležitá informace- že svobodně souhlasí se zrušením břemene. Věcné břemeno tedy bylo na základě tohoto dokumentu zrušeno, vymazáno z katastru nemovitostí a moje matka tudíž mohla prodat dům- který byl očištěn od věcného břemene. Dům prodala. Nyní, po 2 letech si matčin ex- přítel vyžádal u soudu obnovení věcného břemene na základě toho, že tvrdil, že břemeno zrušil pod nátlakem – soud mu vyhověl a nyní od nových majitelů matčiného domu vyžaduje náhradu 500tisík Kč. Tyto peníze samozřejmě chtějí noví majitelé domu od mé matky + asi 100 tisíc za právnické služby s tím spojeny.

Je opravdu možné věcné břemeno obnovit, když už bylo zrušeno. Toto jednání soudu nechápu. Takto by přeci mohl zrušit každý jakoukoliv smlouvu. Opravdu jsou tyto kroky soudu oprávněny?

Přdem děkuji za odpověď

B.H.

Odpovědi
Jambalaya

To je ale strašné, nemám k tomu slov. Myslím, že vám nepomůže nic jiného, než opět dobrý právník, který rozsudek napadne.