Lgee

Je možné nějakým způsobem cestovat bez pasu?

jak je to s uprchlíky to opravdu všichni mají pasy?
Ptám se celkově ne jen Evropu.

Odpovědi
Drap

Ne nemají a pokud ano, tak většinou falešné. Když nikdo nehlídá hranice, tak jde cestovat bez pasu poměrně snadno.

Pepa25

V dotaze je dohromady hned několik věcí:

  1. Překročit hranice (v Evropě vnější hranice Schengenského prostoru) je možné jen s platným pasem + platným vízem nebo na základě bezvízového oprávnění podle původu a délky pobytu (např. Japonci mohou přijet a pobývat jako turisté v EU až 90 dnů).
  2. Vnitřní hranice v rámci Schengenského prostoru (s výjimkou obnovení typu COVID apod.)byly zrušeny, proto musí mít EU logicky jednotnou vízovou politiku a ti „co jsou uvnitř“ už nepotřebují žádný další dosklad k cestování
  3. Nelegálně lze překročit vnější hranice bez dodržení pravidel podle bodu 1) (proto je to nelegální překročení) a vzhledem k bodu 2) se pak nelegálové už pohybují volně.

anonym

Po Evropě stačí víceméně občanka. Jsou samozřejmě vyjímky.

anonym

V Evropské Unii stačí občanský průkaz.