zjentek

Je možné nějak zastříhat mladý modřínek, aby z něj nevyrostl tak obrovský strom?

Nějak ho střihem upravit tak, aby navždy zůstal v menším provedení, řekněme jako nějaký „ozdobný modřín“, jestli si rozumíme. (;

Slyšel jsem, že pokud se ustřihne centrální výhon, jehličnan přestane růst. (???)

Je možné zastříhat modřín tak, aby příliš nerostl?

Nejlepší odpověď
Drap

Možné to teoreticky je, ale dost často i doprovázené nezdarem. Musel by si nejen stříhat, ale i omezovat kořeny. V podstatě chceš dosáhnout něco jako bonsaj. Jen takto volně vsazený modřín někde na zahrádce, bude dost obtížné takto upravovat.

Další odpovědi
Disraeli

Prakticky snad každému stromu můžeš bránit v růstu. „Tajemství“ je to zastřihávání. ;) Na tom není moc, co řešit, prostě ho pravidelně zastřihuješ, zkracuješ větve do všech stran – do výšky i do stran.
My jsme takhle skoro 20 let měli u domu do výšky ani ne půl metrový plot ze smrků (pak jsme jednou asi tak 3 roky po sobě nestříhali – kmeny zmohutněly a výška byla přes 2 metry. Ale žádný problém, pak jsme to prostě zase zkrátili cca na půl metru – jen ty kmeny byly od té doby tlustší, ale to ničemu nevadilo). Podobně jsme plno let na zahradě udržovali jabloně a ringle v cca 2 až 2,5 metrové výšce… normálně by jinak byly i víc jak 2× vělké, ale když jsou takové střední, kmen taky nebude tak moc vysoký a na větve (i plody) se dá pak většinou dosáhnout i bez žebříku nebo česače.
Když to budeš každoročně zastřihávat, nevyroste a ani větve (včetně kmenu) moc nezesíli/nezmo­hutní. To už je takový princip zkracování těch větví. Zastřihávat podle toho, jak moc vysoké/malé to chceš mít, ale jako nejedná se o žádný 15cm bonsaj, zastřihávat to můžeš třeba jednou za rok. Ono to během roku vyorste, ale zase nijak moc – i když jako třeba víc do výšky, do délky, tak to nevadí, pořád to budou tenké větve, které (třeba) o polovinu i víc zkrátíš.

Tady jsou různé tipy, například dát strom do takového květináče (s pár menšími dírami) a ten dát do země (aby měl strom mešní kořeny), osobně si ale myslím, že není třeba moc řešit kořeny – můžeš jim nechat volný růst – když ten strom totiž budeš pravidelně zastřihávat, tak kořeny tě moc zajímat nemusí:
https://www.jar­dineriaon.com/cs/co­mo-hacer-que-un-arbol-no-crezca.html
Když zasazuješ strom, většinou spíš doufáš, aby se uchytil a rostl, než že bys ho plánoval kartit už když je malý. Nech ho chvíli povyrůst a pak – po letech nebo alespoň po roce – ho ostříhej. Zastřihávat to moc nebo moc brzy, když je ještě moc malý/mladý, pak by mohl i uschnout. I když to platí spíš pro listnaté a ovocné stromy, než jehličnany – řekl bych, že jehličnany se uchycují lépe.

Disraeli

No, pokud ho ustřihneš někde úplně u země, tak dost možná jo (to už se ale spíš rovná tomu, že celý ten strom utneš). Jinak to funguje tak, že se prostě vytvoří nový centrální výhon (jestli tím myslíš kmen), tak nám to funguvalo u smrčků. Odstříhneš špici – nebo tedy i větší polovinu toho stromu, ale do roku je tam nová hlavní větev/kmen, která roste nahoru a ze které se tvoří nové větve do stran… Příroda už si s tím vždycky nějak poradí a vždy hledá cestu, jak růst.