Limbo

Je možné následující tvrzení logicky vyvrátit?

Prakticky je to blbost, ale logicky na tom neshledávám chybu.

EDIT: Orwell odpověděl sice správně po praktické stránce, ale přesně proto jsem uvedl větu výše. V reálu je mi jasné, že to je tak jak bylo zodpovězeno, ale teoreticky to jde nebo nejde vyvrátit?

V sýru jsou díry.
Čím více sýra, tím více děr.
Čím více děr, tím méně sýra.

Lze na základě výše uvedených informací vyvrátit tuto větu (tvrzení)?

„Čím více sýra, tím méně sýra.“

Nejlepší odpověď
orwell

Předpokládám, že při výrobě sýra se dodržuje technologický postup a plošná hustota děr je zhruba konstantní. Potom na větší „placce“ sýra bude logicky větší počet děr a platí tedy, že čím více sýra, tím více děr. Nelze ale tvrdit, že čím více děr, tím méně sýra, protože větší počet děr najdu na větší placce sýra. Proto vidím tvrzení ve třetí větě chybné a rozhodně z toho nelze vyvozovat nesmyslný závěr vyplývající z poslední věty.

Další odpovědi
annas

Otázka není originální, je možné ji najít na netu, i když vysvětlení není uvedené.

Kus sýra, který je plný děr. Jenže tam, kde je díra, chybí sýr. Čím máme více sýru, tím je více děr.

Čím více sýru, tím více děr x čím více děr tím méně sýra.

V závěrečné větě, kerou jste uvedl, je zjednodušený pohled, neuvažuje se už o dírách v sýru. Jde o hříčku se slovy.

Tedy čím je více sýra, tím je méně sýra.

Kulpix

Orwell to vysvětlil úplně bezvadně!díky

pedol

Správná a pravdivá třetí věta má znít:
„Čím více děr, tím více děr“
🙂