Lgee

Je možné naprogramovat vlastní operační systém?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
jpau

Možné to je

Povedlo se to např. lidem, kteří vytvořili OS, který používáš Ty ale i mnohým dalším.

Další odpovědi
dubraro

Možné to je

Ano, je to možné a děje se to. Operačních systémů je poměrně hodně, i když se o nich neví. Linux vznikl jako studentský projekt Linuse Torvaldse.

Drap

Možné to je

Ano, teoreticky je to možné.

Dochy

Možné to je

Možné to je. Otázkou je proč to dělat… Zda výhoda vlastního systému vyváží tu potřebnou práci… když už je poměrně slušný výběr.

Klaproth

Možné to je

anonym

Možné to je

Samozřejmě, ostatně dělá to obrovské množství programátorů po celém světě v rámci projektů GNU/Linux , BSD, a mnoha dalších open-source operačních systémů s volně dostupnými zdrojovými kódy které může kdokoliv číst, studovat, upravovat.

Emefej

Možné to je

aliendrone

Možné to je

Je. Ale šance, že to ještě někdo udělá nevidím dobře. Kdysi jsem si myslel, že jednou vyvstane od uživatelů nezbytná potřeba nekompromitovaného důvěryhodného OS, ale mýlil jsem se. Lidem je z mně nepochopitelného důvodu(ů) soukromí, bezpečnost atd. úplně fuk.

Muffz

Možné to je

Ano. Musíš si ale definovat, co pro tebe bude značit slovní spojení operační systém. V podstatě i když koupíš blbé Arduino, k němu připojíš dvě ledky, dvě tlačítka na spínání ledek, uděláš k tomu program, který se nahraje do procesoru, tak budeš mít primitivní OS, který má jen tuto funkci. Rozšiřováním dál a dál by ses dostal přes Android až k Linuxu / Windowsu.

Takže ano, naprogramovat si vlastní OS jde, ale je to práce pro stovky lidí na tisíce hodin, aby to mělo nějaké funkce a smysl.

PS: Windows i Apple začínali v garáži v pár lidech a vytvořili neskutečné věci. V té době bylo doslova cokoliv velký boom, v tom to bylo v té době jednodušší. Dnes je 99% trhu tak rozjetého, že najít skulinu, která ještě není, je málo možné.

Roman71

Možné to je

teoreticky i prakticky. Buď je možné začít úplně od nuly, nebo použít volně dostupný open-source kernel a na něm postavit vlastní operační systém tak, jako v případě Linuxu.
Chce to dobře znát hardware a umět programovat v Assembleru a C/C++. Potom to chce psát zdrojáky, překládat, testovat a ladit, nejprve na virtuálním PC, potom v ostrém provozu na skutečném počítači.

kelley

Možné to je

Jistě. Kromě těch známých (Windows, OS X, Linux) existuje ještě mnoho nadšeneckých projektů, které naprogramoval jeden člověk nebo nějaká menší skupinka. Například OS BeOS a z něj vzniknuvší Haiku. A nebo další příklad: stále existují nadšenci zabývající se osmibitovými mikropočítači (ZX Spectrum a pod.), kteří jsou schopní vytvořit jednoduchý vlastní OS – buď jako alternativu k existujícím mikropočítačům a nebo si vytvoří vlastní OS typu „monitor“ – jednoduchý OS ve strojovém kódu daného mikroprocesoru…

Ten chytrej

Možné to je

Lamalam

Možné to je

dubraro

Muffz:
1/ Obávám se, že tvůj příklad s Arduinem by definici operačního systému nesplnil. Přesto ale pro MCU Atmega něco jako zárodek operačního systému existuje. Říká se mu bootloader a umožňuje sériovou komunikaci s mikrokontrolérem. V MCU na desce Arduino je bootloader vždy již uložený a po zapnutí se spustí. Když ale koupíš samostatný MCU, tak je jeho paměť prázdná.
2/ cesta nevede od Androidu k Linuxu, ale obráceně. Android je jednou z distribucí Linuxu.

Muffz

1/ Ano, ale Arduino bootloader se dá taky přehrát na vlastní. Ale ok, beru, že Arduino už má nějaký základ, takže by to člověk nedělal od píky.
2/ Samozřejmě, já to bral z hlediska časové osy.