Alesh

Je možné mušketýra nazývat mašketýrem?

https://decko­.ceskatelevize­.cz/masa-a-medved

Jeden díl se jmenuje: „Tři mašketýři“, není to tak trochu blbost?

Není to překlep, je to i v dabingu. Na internetu je jen výraz mušketýr. Zároveň, ale předpokládám, že když někdo dělá dabing, že umí česky, ale asi se pletu. 🙂 Ještě mě napadlo, když je to překládané z ruštiny, že by to překládal nějaký ne úplně dokonale česky hovořící ruský občan. Ale fakt mě vrtá hlavou, že by to prošlo celým procesem dabingu bez povšimnutí. No, a takovouhle blbost pak rvou našim dětem do hlavy.

Nejlepší odpověď
annas

Je to možné, i když zní divně, ale význam zřejmě vyplne po zhlédnutí pohádky.

I v ruském originálu se seriál jmenuje Маша и Медведь – Три Машкетёра
https://www.y­outube.com/wat­ch?reload=9&v=uK­wWzd8zXYU

Mušketýr se rusky řekne mushketer – мушкетер
https://transla­te.google.cz/?hl=cs#v­iew=home&op=tran­slate&sl=cs&tl=­ru&text=mu%C5%A1ke­t%C3%BDr

--
Z charakteristiky a kontextu vyplývá, že nejde o chybu. Myslím si, že mašketýří = Má-šini mu-šketýři = ma-šketýři.

Mašketýří = zlatí mušketýři = vepři mušktetýří. .. takže se domnívám, že nejde o chybu, ale mušketýři patří k Máše, takže název je upravený – jsou to Mášini mašketýří. .Máša se nazývá mamočka.

Je možné zjistit v ruských zdrojích.

Další odpovědi
ivzez

Podíval jste (mne neláká) se na ten díl?
Nemohl by to na webu být jenom překlep?

aliendrone

To jako něco propaguješ (reklama)? Slabý, ale proti gustu… ;) :D

Mc Merkurion

… no, vono to je jednoduchý, jedná se vo ruskej animovanej seriál, apřestože jsou tam englický nápisy, překladatel z toho měl takovej hokej, že to nedokázal přeložit …
… jiné vysvětlení je, že ta malá holčička si krmí a vychovává prasátko a jelikož jsou na to tři, tak od slova maso jsou to mašketýři …
… ale nej důležitější je: co chceš jinýho do český tv, kdo jinej má blbnout naše děti ??? a že to prošlo ??? dyť jsou placený z našich kapes, tak jim je to, tak jako každý státní organizaci šumák …