Kelt

Je možné jednoznačně určit, co je dobré a co je špatné?

Děláme to, co nám dělá dobře, tedy snažíme se, abychom se měli dobře, nebo abychom zlepšili svůj stav. Máme hlad, najíme se, něco si koupíme atd. Někomu dělá dobře, když si ubližuje, nebo když ubližuje jinému. Dle Bible stvořil Bůh svět, zemi, zvířata a lidi a viděl, že je to dobré. Ale to byl jeho pohled, názor. Stvořil třeba strom, ten nese ovoce – to je dobré. Ale na tom stromě se může někdo oběsit a to už dobré není. Jak to vidíte vy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Nelze. Záleží na tom z jakého úhlu a kdo daný jev hodnotí.

Další odpovědi
Rokio

Co je dobré a špatné určuje kultura, ve které člověk žije.

Pokud si nevíme jisti, jestli vykonáme svým činem dobro, tak bychom neměli jiným dělat to, co nechceme, aby druzí dělali nám a naopak bychom druhým měli přát to, co chceme, aby druzí dělali nám.

elkon

Co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého. Hranice se těžko určí, jsou to subjektivní názory.

Kepler

Co je dobré pro jednoho, může být špatné pro druhého. Máme rádi dobrou zabijačku, jenže chudák mašík netuší, co čeká, i když je dobře krmený a spokojený. Dobro a zlo jsou dvě strany téže mince.

Ametyst

Už malé děti se učí rozeznávat dobré a zlé. Je škoda, že někteří to nevědí ani v dospělosti, nebo zlo přebijí penězi a výhodami. Nejhorší je, pokud je nám tzv. Vyšší dobro vnucováno shora.

anonym

Záleží. Jsem zastáncem subjektivismu (Kant, Schopenhauer). Nemyslím si, že dobro je objektivní a existuje nezávisle na lidské mysli. Takže dobro je pojem čistě subjektivní, záleží na každém člověku, kde v jeho vnímání reality stojí. Další možnost je, zda dobro a zlo vlastně vůbec existují. Jak napsal Terry Pratchett:

“ YES. JUSTICE. MERCY. DUTY. THAT SORT OF THING.

„They're not the same at all!“

YOU THINK SO? THEN TAKE THE UNIVERSE AND GRIND IT DOWN TO THE FINEST POWDER AND SIEVE IT THROUGH THE FINEST SIEVE AND THEN SHOW ME ONE ATOM OF JUSTICE, ONE MOLECULE OF MERCY. AND YET—Death waved a hand. AND YET YOU ACT AS IF THERE IS SOME IDEAL ORDER IN THE WORLD, AS IF THERE IS SOME…SOME RIGHTNESS IN THE UNIVERSE BY WHICH IT MAY BE JUDGED.”

Roman71

Pomocí Bible se lze také celkem snadno naučit rozlišovat, co je správné a co špatné. Usnadníte si život, budete si pečlivěji vybírat přátele, budete přátelští i k lidem, kteří vás tak úplně nebudou chápat a dokážete se vyhnout spoustě nepříjemností, což já, po osobních zkušenostech, považuji za přínos 😉

..ale, pokud se nebudete chtít poučit z chyb druhých, budete se muset poučit z chyb vlastních. V tom horším případě budete stále opakovat stejné chyby.

Kelt

Skvělé Rokio, hlavně to platí, když pojedu mezi kanibaly, že.

Rokio

Kelt: Ano.