mikee.nikee

Je možné cestování v čase dopředu díky urychlovači častic nebo je to jen teorie ?

Odpovědi
Jsemtady

Takova teorie myslim neexistuje. Nejde snad ani o urychlovac castic, ale o to, ze cim se budete pohybovat rychleji, tim pro vas bude cas ubihat pomaleji, tj. teoreticky nez zestarnete ubehne na zemi mnohem delsi cas, takze se jakoby dostanete do budoucnosti. Problem je jen v energii, Cim rychleji se pohybujete, tim vice je treba na dalsi zrychleni a to tak ze na rychlost svetla byste potreboval nekonecno energie, proto je to max. rychlost. Mno a s tim co zatim zvladneme, se zrychlite tak malo, ze kdyz byste cely zivot jen letel a zrychloval, tak na zemi utece leda o par let navic a kdo vi jestli. Tj. neni to o tom hop a je tu budoucnost.

arygnoc

čas je relatívny.
pre podenku má deň hodnotu celého života, sekvoji ten deň nepripadne ani nejako zaujímavý.
Preštudujte si niečo o teórii relativity (najmä vzťah hmota – čas – rýchlosť a jeho vnímanie u rôznych pozorovateľov).
Dôležité je, ktorého konkrétneho bodu (v priestore i čase) ČO považujete za minulosť a ČO za budúcnosť a či to má na vás nejaký vplyv.
Do minulosti sa dívame denne (napr. ma večernej oblohe, vidíte hviezdy ako svietili hodne dávno, či Slnko pred 8 a niečo minútami).
Existujú niektoré modely s extrémnou gravitáciou a extrémnymi (nadsvetelnými) rýchlosťami, ale i v týchto modeloch vychádzajú rôzne výsledky (napr. Einstein-Rosenov most [červia diera] a iné).

cestovanie časom je fikcia, na ktorú majú licenciu autori rozprávok, fantasy a sci-fi. Aspoň zatiaľ, pokiaľ nebudeme lepšie chápať vzťahy času a priestoru.

zaľúbenému je 5 minút s milou akoby nič, človeku sediacemu na rozpálenej peci je i minúta dlhá.

lota

On právě ten urychlovač částic má pracovat s rychlostí vyšší než světlo. Bohužel se to zatím nepodařilo, i přes první pozitivní výsledky, viz napr.:http://aktual­ne.centrum.cz/ve­da/clanek.phtml?id=74­8083
Osobně bych nechala čas stranou, ten je relativní nejenom ve fyzice, ale i v životě – viz předchozí příspěvek. Za mě jde o to, že prostory mají více rozměrů než tři a částice mezi těmi prostory „cestují“. To je zajímavé cestování a k cestování časem tak daleko nemá.