Je možné čerpat slevu na dani za nezletilé dítě u exmanžela, když žijeme opět ve společné domácnosti?

Toho času jsem na mateřské dovolené. Stačí jako doklad místopřísežné prohlášení, že žijeme ve společné domácnosti? Děkuji Martina.

Odpovědi
standa

ANO, je to možné.

Základní podmínkou je, že poplatník daně si může uplatnit*) slevu na SVOJE dítě, které s ním bydlí ve SPOLEČNÉ domácnosti. Sleva může být uplatněně pouze u jednoho z rodičů a je úplně jedno zda jsou tito rodiče rozvedení.

*) sleva se uplatňuje buď prostřednictvím zaměstnavatele, kterému poplatník daně podepíše tzv. růžové prohlášení (a zde uvede údaje o dítěti) a vůbec nemusí dokládat nějaké čestné prohlášení, kde dítě bydlí… a nebo prostřednictvím vlastního daňového přiznání, pokud je poplatník OSVČ.