dust8

Je možné čerpání příspěvku pro osobu blízkou při současném chození do zaměstnání maximálně do druhého stupně závislosti?

Pro třetí a čtrtý stupeň závisloti je pro čerpání příspěvku být doma bez zaměstnání? I přesto už vím, že je čerpnána náhrada na důchodové pojištění během domácí péče o osobu blízkou.

Nejlepší odpověď
annas

Dovíte se v odkazu

"Péče o osobu blízkou a zaměstnání v roce 2019

V některých případech jsou osoby, které pečují o blízkou osobu, nuceni opustit své stávající zaměstnání. V takovýchto případech vymezuje zákon o důchodovém pojištění takzvanou náhradní dobu pojištění. To zjednodušeně znamená že lidem pečujícím o osobu blízkou je toto období započítáváno do doby pojištění, které je potřebné k přiznání důchodu

A to i přesto, že tato osoba není po dobu péče výdělečně činná a zálohy na pojištění si neplatí "

https://www.e­uro.cz/udalos­ti/pece-o-osobu-blizkou-podminky-vyse-prispevku-1438638#utm_me­dium=selfpromo&ut­m_source=euro&ut­m_campaign=co­pylink

--
Informace je příliš obecná, raději bych prověřila na sociální m odboru. Zřejmě jde i o to, jak nutná je péče o nemocného podle posudku lékaře., na výše příjmu. Jde o konkrétní případ.

Neznám stupně závislosti.

Další odpovědi
ivzez

Čerpání (Přesněji pobírání) příspěvku na péči není určeno pečující osobě.
Na příspěvek má nárok osoba, která péči potřebuje, a peníze jsou určeny na nákup této péče.

Z výše uvedeného vyplývá, že je úplně jedno, jestli chodíte do zaměstnání.
___

Zmatek máte i ohledně důchodového pojištění:
Žádná „náhrada na důchodové pojištění“ neexistuje, tudíž ji nelze ani čerpat.

___

Pečující osoba se může po skončení péče obrátit na ČSSZ, doložit vše potřebné a požádat o zahrnutí doby péče do doby důchodového pojištění.
Toto je možné od II. stupně závislosti.

Příspěvek na péči I. stupně obnáší pár set Kč…