valerietunov

Je možné být zdravotník na táboře?

Dobrý den, měla jsem domluvenou brigádu jako praktikant na dětském táboře. Bude tam cca 52 dětí. Chodím do 3. ročníku na zdrávku. Bylo mi oznámeno, že mě mají v plánu určit jako zdravotníka, což mě dost překvapilo. Myslela jsem že musím mít maturu, nebo ten 40 hodinový kurz na zdravotníka na zotavovacích akcích (který je drahý a nikdo by mi to neproplatil). Nějaký kurz první pomoci mám za sebou a klidně si ho dám znova ale víc než 1000 kč do toho sama investovat nechci. Pán, co to organizuje mi řekl že ani žádný papíry na to nemusím mít. Jasně děti mají většinou max klíšťata a odřený kolena…ale co když spadnou hodně blbě, dostanou silnou alergickou reakci nebo se otráví. Já si osobně myslím, že to není úplně v pohodě abych tolik dětí měla na povel já (+ mi je 17 takže bych neměla zodpovědnost). Napíšete mi prosím někdo kdo má zkušenosti, jsem z toho kapku zoufalá. Děkuju moc

Odpovědi
da ny

Vy byste si troufla vzít na sebe takovou zodpovědnost?
Pokud je zřizovatel zodpovědná osoba, tak ne.

Někdy bývá na táborech „zdravotníků“ více. Pokud by nad Vámi byl lékař
nebo zkušená zdravotní sestra, pak jako „pomocný zdravotník“ ano.
Nemůžete „použít“ lékárnu", podat tabletu, píchnout Ca aj. Jen náplast a desinfukovat odřeninu.

Děti mohou zvracet, mít průjrm, bolest břicha, bezvědomí, záchvat atd.
Jednu holčičku poslali rodiče na tábor se škrkavkam…a.

Drap

Na takto malém táboře to neni nic nezvyklého. Jde jen o běžná drobná poranění. V případě větších problémů, úrazů, nějaké nemoci a podobně, vezmeš telefon a voláš lékaře, nebo pokud je to možné, odvezeš dítě do zdravotnického zařízení.

agentpv

Dělával jsem HV na mnoha táborech. Pokud bych tě osobně neznal – např. jako účastníka z dřívějších táborů,akcí… tak bych tě vzal max. jako instruktora (praktikanta), vedoucí musí mít 18. Podle tehdejších zákonů pak akce a tábory nad 20 dětí čí delší jak 4 dny se musí hlásit na okresní hygienu a musí mít veškeré náležitosti včetně plnoletého zdravotníka buď s platným 40 hodinovým kurzem vč. zkoušky, studenta po 6. semestru na VŠ lékařské… anebo lékaře, zdravotní sestru … Každá kontrola mi vždy kontrolovala papíry zdravotníka, přihlášky dětí, platnou expiraci léků a deník ošetření dětí…
52 dětí už není malý tábor, ale měl by ho zvládnout jeden zdravotník – pokud vše proběhne v pohodě.