Rokio

Je možné být při obraně agresivní?

Pokud se někdo brání před agresorem, tak může být bránící se oběť považována za agresivního člověka?

Nejlepší odpověď
Kepler

Agresivní obrana je účinnější, ale pozor na nepřiměřenou obranu. Třeba tasit kudlu proti pěstnímu napadení a agresora zranit. A naopak: nevytahovat nůž tam, kde se bude střílet.

Další odpovědi
Klaproth

Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

Radějí budu stát před soudem, než ležet v rakvi.

anonym

Velmi snadno. Vše je totiž jen otázka úhlu pohledu. Takový „bránící se agresor“, o kterém píšeš prostě jen mohl skutečnost lživě interpretovat po svém a označit za agresora někoho kdo byl ve skutečnosti obětí. Prosté, že ?

Kelt

Ujasněme si pojmy. Napadne nás útočník a je agresivní, proto je třeba se bránit. Nejlepší obrna je útok. Pokud je průměrný střelec z pistole a druhý ovládá skvěle nůž, má větší šanci ten s tím nožem. Viz scéna Sedm statečných. Cílem obrany je ubránit se proti útočníkovi vhodnými prostředky a nezáleží, kdo si začal. Když profesionální karatista bude slovně provokovat někoho, kdo ho napadne a ten karatista mu pak způsobí nějaké zranění, tak asi bude potrestán ten karatista. Ale to je individální a určitě tady nejde napsat všeobecné rady. Vše se musí posuzovat konkrétně podle situace.

Edison

Rokio, už jsem ti tady na to NĚKOLIKRÁT odpověděl: Obrana nesmí být ZCELA ZJEVNĚ nepřiměřená útoku. Nic jiného není pravdou. I Kepler se mýlí… Kelt se také mýlí… Není pravdou, že cílem obrany je ubránit se útoku VHODNÝMI prostředky. Obrana je přípustná v mezích zákona a to JAKÝMIKOLI DOSTUPNÝMI prostředky. Ovšem pořád platí, že obrtana nesmí být zcela zjevně nepřiměřená.

anonym

uveďme si pro příklad nějaký scénář: nějaký svalnatý vazbič (říkejme mu třeba Rokio) na chodbě postává před tichým křehkým spolužákem (říkejme mu třeba Pepa) a vlídným slovem mu domlouvá, že by měl pro své dobro odevzdat veškerý obsah své peněženky. Ustrašený Pepa tuší co může přijít a peněženku před Rokia vysype, ten obnos sbalí, ušklíbne se potutelně a odchází pryč. V tom se pepa naštve popadne svou těžkou kabelu plnou učebnic a majzne Rokia, který už počítá svůj lup po kebuli. … Rokio se otočí a nebohého pepu téměř zmasakruje. Když to přidje rozsoudit místní učitel, rokio samozřejmě tvrdí že ho pepa napadl a on se jen bránil … tak třeba tak by se to mohlo stát.