violka

Je možné,abych při každé návštěvě ortopeda platila reg.poplatek?

chtěla bych se zeptat,jestli je možné,abych při každé návštěvě ortopeda platila reg.poplatek.mam vodu v koleni a byla jsem během 14dní už po páté na punkci. Děkuji Jana

Nejlepší odpověď
kropitko

Už jsem na podobnou otázku odpovídala. Chodím k zubařce na čištění kanálku a zaplatila jsem jen poprvé,takže buď mám hodnou zubařku a nebo při opakovaném zákroku se poplatek neplatí.

Další odpovědi
Miroslavst

V případě, že zákrok provádí lékař tak ano. Pokud punkci provádí sestra a lékař vás nevyšetří tak poplatek neplatíte.
Doplňuji:
pro kropítko:
u zubaře je to trošku jiné, ikdyž??!! se najdou i zde vyjímky.
Já u zubaře kolikrát ani neplatím. Je to dáno tím, že zubař si může výkon napsat na pojišťovnu jen někdy. Pokud např. zaplombuje zub a napíše si na pojišťovnu výkon, musí vybrat i poplatek. Pokud za týden příjdu, že mě zub bolí a on ho otevře, výkon si napsat nemůže, protože zub už je tím, že jej zaplomboval vyléčený a tudíž nevybírá ani poplatek. Zde jsou však vyjímky a někteří to sice nemohou vykázat na pojišťovnu, ale poplatek přeci vyberou.
Není to tedy opakovaný výkon to čištění kanálků, ale dá se říci, že je to způsob reklamace a ta je tedy zdarma. alespoň vůči pojišťovně.
Je to sice bordel, jak může pojišťovna vědět, že to bolí nebo nebude bolet, ale bohužel je to tak.

anonym

bohuzel zaplatite pokazde

Bumbes

Já mám zkušenost, že platím VŽDY, pokud se provede nějaké vyšetření (i provedené pouze sestrou – tlak, odběr krve,..) a při zahájení nějaké léčby. Při následném úkonu započaté léčby nebo kontroly započaté léčby už poplatky neplatím.
Asi proto skoro při každé návštěvě (po zavedení poplatků) se lékaři snaží alespoň změřit tlak, aby měli nárok na poplatek. Jednou jsem toto vyšetření úmyslně odmítl (byl mi tlak změřen v jiné ordinaci o 30 min. dříve), a ejhle!, žádný poplatek se nekonal.
Také by mne zajímalo, jak to tedy opravdu je legislativně ošetřeno, nebo zda záleží na benevolenci lékaře, že poplatky střílí od boku, jak se jim zamane ???

Džanička

Je to tak píše Kropitko,platí se jen při první návštěvě,ale jen pokud si vás doktor na další zve,pokud chodíte sama od sebe,tak poplatek hradíte pokaždé.

ReHu

Tak jsem z těch odpovědí celkem jelen, a stejně nevím, jak to je.
Je to někde napsané? Myslím, nějaká směrnice nebo výklad zákona? Aby bylo jasno?

1popelka1

REHU:

Regulační poplatek 30 korun se platí za návštěvu u praktika, dětského praktika a gynekologa, pokud je během ní provedeno klinické vyšetření. Totéž platí i pro návštěvu u odborného lékaře, psychologa nebo logopeda. Stejnou částku zaplatíme u zubaře, pokud nám provede vyšetření, nebo praktikovi a dětskému praktikovi, pokud za námi přijde domů.

Všechny uvedené poplatky se ale neplatí, pokud jde o děti z dětských domovů, ústavní nebo ochranné výchovy, osoby v ochranném léčení, v karanténě pro infekční onemocnění a osoby s dokladem o hmotné nouzi. Poplatek u lékaře a za návštěvní službu se neplatí, když jde o preventivní prohlídku, dialýzu, za dispenzární péči poskytovanou vybraným dětem od 1 roku a těhotným, laboratorní a diagnostické vyšetření a vyšetření na transfuzní stanici před odběrem.

Klinické vyšetření – komplexní vyšetření, opakované komplexní vyšetření, cílené vyšetření, kontrolní vyšetření, minimální kontakt a konziliární vyšetření.
Pokud tedy jdete jen na píchnutí injekce nebo pro prášky, pak se nejedná o klinické vyšetření, za které jste povinni platit regulační poplatek.

Regulační poplatky se neplatí, když není provedeno klinické vyšetření: takže neplatí se za převaz rány, odběry krve, výtěry, aplikace injekce, předpis receptu apod.

Kdy se regulační poplatky platí:
Platíte vždy, když jste klinicky vyšetřeni. Jestliže se lékař například podívá pacientovi do krku, prohmatá uzliny, už to je klinické vyšetření, stejně jako změření krevního tlaku, či orientační prohlídka kůže a zhodnocení končetin zda neotékají. Platí se i za edukaci o zdravotním stavu a např. v sexuologické ordinaci včetně krátkého pohovoru – či pohovoru s krátkým rozborem aktuální partnerské vztahové a sexuální situace.

Více o poplatcích např. zde:
http://www.vzo­ry.cz/na-okraj/regulacni-poplatky-u-lekare-nemusite-platit-vzdy/

1popelka1

Bumbes – vyšetření (měření tlaku, odběr krve..) prováděné sestrou se neplatí. Být vámi, tak se ozvu.