Lukes888

Je možné, aby vesmírná družice vytvořila bránu do jiné dimenze?

Zajímá mě , jestli by bylo možné vytvořit bránu do jiné dimenze nebo otevřít časoprostorovou bránu pomocí družice, které by velkou rychlostí obíhala kolem Slunce. Tento dotaz mě napadl, když jsem sledoval dokument o červích dírách. Ale na druhou stranu, když sledujete dokument tak družice se pohybuje jakoby ,,pomalu" .Je tedy jasné že jde o simulaci nebo zpomalený záběr. Logicky musí nějaká družice , kolem země rotovat obrovskou rychlostí.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Samozřejmě že v zásadě to možné je, tedy přinejmenším matematicky. I když ne pouhým obíháním kolem Slunce či Země (to je moooooc pomalé). Typickým příkladem je Einstein-Rosenův most, jeho problém (či jiných modelů) je v tom, že potřebuješ opravdu fantastické množství hmoty/energie. Matematicky to sedí, praktická stránka věci ovšem něco takového při současných možnostech lidstva a jeho technologie vylučuje.

Mohl bys také použít i jiné postupy – např. pomocí negativní energie, což prozměnu obnáší takovou lahůdku jako sestrojit dostatečně výkonný Casimirův stroj.

Musíš si uvědomit, že jsme na samém začátku, teprve nedávno byly experimentálně potvrzeny gravitační vlny (o kterých sice skoro nikdo nepochyboval), ale důkaz je prostě DŮKAZ. Mám-li udělat analogii, tak jsme na tom jako kdysi v 19.století H. Hertz, když objevil že fakticky existují rádiové vlny (předpovězené Maxwellem) pomocí nesmírně primitivního induktoru a jiskřiště – zatímco ty tady mluvíš o technologii WiFi x-té generace.

Další odpovědi
Drap

Doposud nikdo nic takového nezkoušel, nelze tedy ani říct, zda by to bylo či nebylo možné.

Kepler

To jsou jen teoretické úvahy, spíše spekulace. Navíc družice mohou kolem Země nebo Slunce kroužit jen předem danou rychlostí, která závisí na vzdálenosti od gravitačního centra a jeho síle a tvaru dráhy – vše je dáno Keplerovými zákony. Např. družici na nízké oběžné dráze kolem Země trvá jeden oběh 90 min, Pluto obkrouží Slunce jednou za 248 let.

existuje

keplerovy zákony a zákon o přitažlivosti – dedukce:

rotovat po dané dráze pro daný poloměr, či poloosy elipsy, kolem slunce může každé těleso vždy stejnou rychlostí, jako každé jiné , např. planeta – rychlost je dána vzdáleností od slunce, pokud těleso zrychlíme, vzdálí se od slunce, při zpomalení se blíží slunci
(první, druhá, třetí kosmická rychlost – opuštění povrchu planety, opuštění slun. soustavy atd)
odstředivá síla musí být v rovnováze s přitažlivostí mezi tělesy, aby dráha byla stabilní

totéž platí pro rotace menších těles kolem země, měsíce, či jiného více hmotného tělesa jako středu rotace

zdánlivě pomalý pohyb – záleží, z jaké dálky jej vidíme

v seriálech o vesmíru není vše úplně správně, mluví zde spoluautoři, kteří papouškují učebnicové texty – vědecké myšlení jim chybí
lidí, kteří rozumějí všem posledním poznatků vědy je velmi málo, ostatní jsou „učitelé“ – podstatu zcela do podrobností nechápou, opakují nepřesně výsledky několika opravdových myslitelů, přidávají si své nesprávně vyvozené představy – např. o dění v paralelních vesmírech, které interpretují zcela naivně, část. nepřesně je tu např. výklad základu spec. teor. rel.
jde o zábavný pořad spíše pro senzacechtivé diváky a pro výdělek z reklam , obsahuje však i užitečné a poučné části, pro praxi málo využitelné

kdo má vám zde odpovědět, musí umět věci vypočítat alespoň na základní úrovni -
poslední poznatky podepřít matematicky umí málokdo

mosoj

Pokud chceš něco někam otevírat, musí to existovat. To ale v tomto případě není dokázáno a to ani matematicky.

Smackdown

Lepší nekdy nevedet,nez skoncit v blazinci,ja miluju scifi kez by byly takove vymozenosti.

aliendrone

BTW – i když realita je vskutku obtížně pochopitelná, nevěř blábolům uživatele „existuje“ – ono není obvykle příliš těžké si o něčem udělat alespoň přibližný obrázek. Typicky např. jím zmiňovaná SPECIÁLNÍ TEORIE RELATIVITY není nic pro laika nepochopitleného, právě naopak. Rovnice jsou jednoduché, věř mi, že ve škole si viděl mnohem strašlivěji vypadající mat. výrazy. Udělat si přijatelný obrázek o STR je mnohem jednodušší, než např. o namáhání mostovky při kombinovaném variabilním zatěžování. Tolik ke strašení od „existuje“ – jen ten kdo se neptá se nic nedoví.