misslulinka

Je možné, abychom se stali ještě královstvím?

Co je k tomu zapotřebí? Kdo to může změnit?
Nenarážím nijak na aktualní politickou situaci. Jen mě to tak napadlo.

Správně abychom

Nejlepší odpověď
annas

Upřesňuji odpověď Nuk nuk.

Přemyslovci nevymřeli po ženské linii, takže teoretický možný král existuje.

Krále bychom měli, s královstvím je to horší …

1. Ze současného panovnického roku
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevite-ktery-zastupce-soucasneho-panovickeho-rodu-by-mel-pravo-stat-se-kralem-u-nas-kdyby-se-kralovstvi-obnovilo

2. Jinak z již „nevládnoucího“ rodu Habsburků

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-by-mel-dnes-pravo-se-stat-ceskym-kralem

--
"Existuje u nás Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) je česká monarchistická politická strana, usilující o změnu státního zřízení na konstituční monarchii s dvoukomorovým parlamentním systémem.

Mezi hlavní cíle Koruny České patří nenásilný návrat k monarchii (prostřednictvím referenda či celospolečenského konsensu) a obnova českého státu jako svazku historických zemí (Království českého, Markrabství moravského a Vévodství slezského) atd. ". I
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Koruna_%C4%8Ces­k%C3%A1_(monar­chistick%C3%A1_stra­na_%C4%8Cech,_Mo­ravy_a_Slezska)

Zatím ve volbách nic moc … císař u nás vládl před více než 100 lety … ve světě je to jinak …

--

Další odpovědi
Nuk nuk

Myslím, že je to spíše romantický sen několika málo tkzv. monarchistů, kteří se mylně domnívají, že by to bylo lepší.
Abych to upřesnila. Teoreticky to asi není úplně nereálné. Problém je v tom, že za prvé není pravda, že království je zaručeně lepší než republika. Jedinou výhodou království je fakt, že rodinní příslušníci královských dynastií jsou od narození vedení k tomu, aby svou pozici krále či královny co nejlépe zvládali.
Zatímco prezidentem či premiérem se může teoreticky stát i člověk bez jakýchkoliv politických a diplomatických zkušeností, králem se obvykle stává osoba, která to má lidově řečeno „v krvi“. Většina dnešních monarchií jsou ale konstituční monarchie, král tedy není neomezený panovník s absolutní mocí. Tu v nich má vláda, podobně jako v republikách a král má zhruba podobnou roli, jako u nás prezident – reprezentuje, vetuje zákony apod. Pokud bychom se tedy stali konstituční monarchií, nic zásadního by se nejspíš nezměnilo.

Velký problém ale vidím v tom, že prakticky neexistuje vhodná dynastie – rodina, která by se mohla této role ujmout. U nás se šlechtické tituly zrušily už za první republiky. Nesmí se tedy používat oficiálně. Např. o Karlu Schwarenbergovi můžete sice mluvit jako o „knížeti“, ale je to spíše takové přezdívka, na úřadech mu ten titul nikdo neuzná.
Nikdo z žijících potomků šlechtických rodů se už oficiálně za šlechtice nepovažuje. A i kdyby se považoval, žádný z těch rodů nebyl královský. Monarchisty téměř uctívaní Habsburkové nepřicházejí v úvahu už jen z historických důvodů, ale i proto, že v dnešní době už není tak snadno přípustné, aby člověk vládl v zemi, v níž nemá občanství.

Vzhledem k situaci by se tedy muselo stát za a) že by si to přála většina občanů ČR. za b) našel by se vhodný kandidát (tak, aby to nebyl jen korunovaný prezident). A mám vážné obavy, že by se za c) musela za změnit ústava.

klumprt

Teoreticky je to možné. Stačilo by přepsat ústavu. K tomu stačí, když lidi navolí do parlamentu tři pětiny nějakých monarchistů. Toť, pokud se bavíme o konstituční monarchii.
Kdyby mělo jít o monarchii, kde panovník má nějakou významnou faktickou moc (výkonnou, zákondárnou, příp. soudní), tak tam by to asi bylo složitější, ale v podstatě by lidé mohli volit i tak, že parlament obsadí takoví poslanci, kteří se vlastní moci dobrovolně vzdají ve prospěch panovníka.
Anebo by se to dalo udělat nedemokratickou cestou, nějakým převratem, ale to si žádá taky nějakou významnou podporu mezi obyvatelstvem, hlavně v řadách policie a armády. Poněvadž s holýma rukama proti puškám se převrat dělá dost blbě. 🙂

ten který je

Je to velice nepravděpodobné až nemožné.
http://ceskamo­narchie.cz/ca­tegory/vysost-kral/

marci1

Možné je teoreticky všechno, ale obávám se, že současní občané ČR by rozhodně nebyli pro. 🙂

mosoj

A králem uděláme ředitele zeměkoule, Kalouska.

dubraro

Teoreticky je to možné, viz předpřispěvatelé, ale málo pravděpodobné.
Naproti tomu snadno a rychle se můžeme stát sultanátem.

Emefej

Dříve se staneme ruskou guberniií, než českým královstvím.

Mc Merkurion

… na otázku: „Je možné, aby jsme se stali ještě královstvím?“ , odpovím po našom: >>> ano, je možné, abychom se stali opět královstvím … na druhou část otázky odpovídám: kdo jiný než lid, kdo jiný rozhoduje o výsledcích voleb, copak věříš na skřítky, zmanipulovávaj to opět lidi …