Rokio

Je možné, aby byl stalking dobromyslného charakteru?

Je reálné a může se stát, že některý stalker (ne každý) to může myslet dobře a pronásledování nemá zlovolný charakter, tzv. provádí takové skutky vůči pronásledovanému, které by šly považovat objektivně za dobré.

Daný stalker pronásledovanému nenadává, neuráží ho, nevyhrožuje mu, neponižuje ho a v žádném případě ho ani fyzicky nenapadá. Stalkování takého stalkera se skládá z dávání dárků, pozvánek do restaurace (nebo na jinou zábavu), psaní zpráv s kladným obsahem atd.

Pronásledovaný se necítí být ohrožen na zdraví a už vůbec ne na životě.

Pokud by takový stalker byl přece jenom trestně stíhán, bude to soud reflektovat v trestu, pokud bude odsousen a dostane třeba výrazně nižší trest, nebo podmínku, když ten stalker měl k tomu dobré úmysly?

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Stalking je prostě obtěžování až ohrožování druhé osoby. Je jedno jaký je úmysl (jak se říká: Cesta do pekla je dlážděna těmi nejlepšími úmysly).

Tak či tak je jeden pronásledovatel a druhý pronásledovaný – pronásledovaný nepřijímá pozornost pronásledovatele (je mu to vždy nepříjemné – jinak by se tomu neříkal stalking). Pachatel (a on je pachatel) nemusí oběť ohrožovat na zdraví a životě.

Hned wiki: „Stalking je nevhodné chování, projevující se zejména opakovaným fyzickým sledováním, nechtěnými kontakty, dlouhodobým sledováním aktivit určité osoby a sbíráním informací o ní, případně nemístným oslovováním jejích příbuzných, přátel atp.” Nemusí to být všechny uvedené projevy, stačí jeden z nich a už jsi stalker. A taky tím nemístným oslovováním příbuzných nemusí být myšleno, že je vulgární a přímo napdající atd. prostě je to obtěžující, nevhodné a hlavně nechtěné – ostatní to prostě nechcou. Už tím je vlastně napadá – tím, že je obtěžuje, i když „to myslí dobře.“ Je to nevyžádaná pošta, kontakt.

Jednání pronásledovatele nemusí být vůbec vulgární. Přece jen oběť ani nemusí vědět, že je stalkována..
Někdo se nemůže přenést přes rozchod, tak svého bývalého pořád sleduje, na soc. sítích, na věřejnosti atd., sbírá o něm informace – oběť to nemusí ani vědět. I tak je to špatné, nevhodné… je to zkrátka stalking a ten není nikdy dobrý. (to si myslí jen ti stalkeři – „patří jenom mně,“ „chtěl jsem vědět, jak se má a jestli je v bezpečí, proto jsem ji/ho sledoval,“ „myslel jsem to dobře, chtěl jsem se jen spřátelit,“ „myslel jsem to dobře, a neměl jsem zlý úmysl“ „mám na to právo,.“ atd).

Zprávy od stalkera můžou být miloučké a slaďoučké jako med a přesto jsou špatné, protože je to stalking = nevyžádané a obtěžující.

Další odpovědi
nyjono

Někdo může stalkovat z lásky.
Ovšem na výsledku to nic moc nemění.

Mc Merkurion

… no, to je úhel pohledu: stalker to myslí vždy dobře, ale druhá strana to většinou vnímá jinak …

… jděte už do zádele s těma anglickejma termínam !!! kdybyste používali český, jako zde například: votrava, obtěžovatel, z významu slov by byla naprosto zjevná odpověď na otázku >>> votrava votravuje a to nikdy nejni dobrý a ani to nemyslí dobře, jen prostě PRUDÍ !!!

DoTazatel

@Mc Merkurion stalking, stalking, stalking stalking :'D

Mně se taky nelíbí to poangličťování všude po světě, přejímání jejich slov atd. už tak je jí všude plno.
Tohle je, ale pojem, který vznikl v USA a zahrnuje toho víc než jen pronásledování, Proto je jednodušší nepsat jen „stalking,“ který v sobě zahrnuje všechny ty definice a projevy. Nedá se to přeložit jedním slovem (samozřejmě to znamená „pronásledování a ohrožování,“ ale není to komplexní význám tohoto slova/pojmu).

Mc Merkurion

… a v zákoně je to popsáno jak ??? česky … stačí chtít a nevymlouvat se …

Rokio

DoTazatel a Mc Merkurion: Už vám rozumím. Chápu to.