Avatar uživatele
Savier

Je moje povinnost vrátit nalezenou peněženku?

Dobrý den, pokud najdu peněženku s větším finančím obnosem a doklady, je moje povinnost jí odevzdat na policii? Nebo si jí můžu nechat? Mohli by mě vystopovat podle gps v občance? Slyšel jsem i o naistalovaném GPS čipu příno v peněžence.. Nic jsem nenašel, jen se ptám. Hezký den.

Zajímavá 0 před 461 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Malvína

“Pravidlo, jak se zachovat při nálezu věcí, upravuje občanský zákoník. Zákonodárce v něm ustanovil, že kdo najde ztracenou věc, musí ji vydat zpět vlastníkovi. Také se v něm říká: pokud jsou například v nalezené peněžence doklady majitele, může ho nálezce věci vyhledat a peněženku se vším všudy mu vrátit.”

https://www.e15­.cz/finexpert/se­trime/nasli-jste-penezenku-tak-ji-radeji-hned-vratte-1335801

https://ct24.ces­katelevize.cz/do­maci/1051418-nalezena-penezenka-musi-primo-k-majiteli-nikoliv-na-policii

https://www.i­rozhlas.cz/no­de/5910103

—————
Především jde o lidskou slušnost! Z Vašeho dotazu vyplývá, že byste si nalezenou peněženku ponechal, neboť ten, kdo má morální zásady, by takto nespekuloval.

Navíc Vám ze zákona náleží 10% z ceny nalezené věci. Našla jsem jich už spousty, ale na malém městě, kde se všichni známe, tak nebyl problém s vrácením. Nikdy jsem nic nepožadovala, protože moc dobře vím, jak se člověku uleví.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Když pominu zákonná ustanovení, ve škole tě to nenaučili, to patří k základům slušného chování. Nalezené věci se odevzdají buď na policii, nebo do Ztrát a nálezů, pokud jsou k dispozici.
Zdá se ale, že pokud jsi schopen položit takový dotaz, inteligence jsi moc nepobral.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mravenec

Žádná GPS v občance není. Takže nejen hypochondr, ale také konspirační teoretik.

Lze tě vystopovat dle kamer MKS – městský kamerový systém. Pokud peněženku neodevzdáš, můžeš se dopustit hned několika trestných činů.

Pokud tam budou komodity v hodnotě nad 10 000,– jedná se o zatajení věci dle § 219, trestního zákoníku.

Pokud by tam byla platební karta, dopustíš se trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, dle § 234, trestního zákoníku. (Není zde podmínkou kartu užít, ale přechovávat platební prostředek jiného!

Takže pozor!!!

Pokud tam budou komodity do 10 000,– peněz, nebude to beztrestné, ale přestupek, § 8, odst. 1 písm. c, zák. č. 251/2016 Sb. – Přisvojení věci nálezem. Takže nikdy z toho nevyvázneš beztrestně.

Jediné řešení vylučující protiprávnost je odevzdání nálezu příslušenému orgánu.

Upravil/a: Mravenec

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Okrem základných pravidiel slušnosti a zákonných ustanovení o nálezoch, čo už tu odpovedali aj iní. Ale pozrime sa na to z opačnej strany:

Skúste sa vžiť do situácie, že vy takto stratíte svoje možno posledné peniaze, ktoré máte. čo budete robiť? Pôjdete s nádejou na políciu, alebo ak máte vo vašom okolí miesto, kde sa odkladajú nájdené, prípadne zabudnuté/stratené veci? Predstave si vašu radosť, keď zistíte, že sa našiel statočný nálezca a vrátil vám to, (podľa nejakej identifikácie, napríklad OP), prípadne odovzdal na políciu. Mne sa to stalo, že som zabudla peňaženku v obchode pri balení nákupu do tašky. A tá radosť, keď som zistila, že bola iným kupujúcim odovzdaná na pokladni (nevybrakovaná)…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Samozřejmě. Nálezce nemá právo si cizí věc přivlastnit – Pokud nejde o věc úmyslně opuštěnou. (Úmyslné opuštění se u peněženky plné dokladů a paněz opravdu nedá předpokládat)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Jo, morální i zákonná.


Elkon, normální člověk dokáže nalezené věci vrátit sám, nepotřebuje k tomu „třetí strany“ či dokonce zvláštní, speciálně ustanovené instituce. Normální člověk si totiž poradí i bez nich. Věří si a svůj názor ctí, i když třeba nepodpořen společností/o­kolím/jednotou­/stádem.

Upravil/a: zjentek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
plebs

Odevzdat nebo nechat ležet. Kolega našel peněženku odevzdal a dle jeho výpovědi tam bylo 200 českých majitel byl předvolán byl tam i OP a sdělil že tam měl 2000 Kč, kolega komentoval jsem u policie podvodník anebo blbec obecný.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cappuccino

Co by sis pral, kdyby nekdo nasel tvoji penezenku? Aby si ji nechal, nebo aby ji vratil?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arne1

Pokud najdeš SVOU peněženku, tak si ji můžeš ponechat a nikomu to nemusíš hlásit.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek