Savier

Je moje povinnost vrátit nalezenou peněženku?

Dobrý den, pokud najdu peněženku s větším finančím obnosem a doklady, je moje povinnost jí odevzdat na policii? Nebo si jí můžu nechat? Mohli by mě vystopovat podle gps v občance? Slyšel jsem i o naistalovaném GPS čipu příno v peněžence.. Nic jsem nenašel, jen se ptám. Hezký den.

Nejlepší odpověď
Malvína

“Pravidlo, jak se zachovat při nálezu věcí, upravuje občanský zákoník. Zákonodárce v něm ustanovil, že kdo najde ztracenou věc, musí ji vydat zpět vlastníkovi. Také se v něm říká: pokud jsou například v nalezené peněžence doklady majitele, může ho nálezce věci vyhledat a peněženku se vším všudy mu vrátit.”

https://www.e15­.cz/finexpert/se­trime/nasli-jste-penezenku-tak-ji-radeji-hned-vratte-1335801

https://ct24.ces­katelevize.cz/do­maci/1051418-nalezena-penezenka-musi-primo-k-majiteli-nikoliv-na-policii

https://www.i­rozhlas.cz/no­de/5910103

—————
Především jde o lidskou slušnost! Z Vašeho dotazu vyplývá, že byste si nalezenou peněženku ponechal, neboť ten, kdo má morální zásady, by takto nespekuloval.

Navíc Vám ze zákona náleží 10% z ceny nalezené věci. Našla jsem jich už spousty, ale na malém městě, kde se všichni známe, tak nebyl problém s vrácením. Nikdy jsem nic nepožadovala, protože moc dobře vím, jak se člověku uleví.

Další odpovědi
elkon

Když pominu zákonná ustanovení, ve škole tě to nenaučili, to patří k základům slušného chování. Nalezené věci se odevzdají buď na policii, nebo do Ztrát a nálezů, pokud jsou k dispozici.
Zdá se ale, že pokud jsi schopen položit takový dotaz, inteligence jsi moc nepobral.

Mravenec

Žádná GPS v občance není. Takže nejen hypochondr, ale také konspirační teoretik.

Lze tě vystopovat dle kamer MKS – městský kamerový systém. Pokud peněženku neodevzdáš, můžeš se dopustit hned několika trestných činů.

Pokud tam budou komodity v hodnotě nad 10 000,– jedná se o zatajení věci dle § 219, trestního zákoníku.

Pokud by tam byla platební karta, dopustíš se trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, dle § 234, trestního zákoníku. (Není zde podmínkou kartu užít, ale přechovávat platební prostředek jiného!

Takže pozor!!!

Pokud tam budou komodity do 10 000,– peněz, nebude to beztrestné, ale přestupek, § 8, odst. 1 písm. c, zák. č. 251/2016 Sb. – Přisvojení věci nálezem. Takže nikdy z toho nevyvázneš beztrestně.

Jediné řešení vylučující protiprávnost je odevzdání nálezu příslušenému orgánu.

led

Okrem základných pravidiel slušnosti a zákonných ustanovení o nálezoch, čo už tu odpovedali aj iní. Ale pozrime sa na to z opačnej strany:

Skúste sa vžiť do situácie, že vy takto stratíte svoje možno posledné peniaze, ktoré máte. čo budete robiť? Pôjdete s nádejou na políciu, alebo ak máte vo vašom okolí miesto, kde sa odkladajú nájdené, prípadne zabudnuté/stratené veci? Predstave si vašu radosť, keď zistíte, že sa našiel statočný nálezca a vrátil vám to, (podľa nejakej identifikácie, napríklad OP), prípadne odovzdal na políciu. Mne sa to stalo, že som zabudla peňaženku v obchode pri balení nákupu do tašky. A tá radosť, keď som zistila, že bola iným kupujúcim odovzdaná na pokladni (nevybrakovaná)…

Dochy

Samozřejmě. Nálezce nemá právo si cizí věc přivlastnit – Pokud nejde o věc úmyslně opuštěnou. (Úmyslné opuštění se u peněženky plné dokladů a paněz opravdu nedá předpokládat)

zjentek

Jo, morální i zákonná.

Elkon, normální člověk dokáže nalezené věci vrátit sám, nepotřebuje k tomu „třetí strany“ či dokonce zvláštní, speciálně ustanovené instituce. Normální člověk si totiž poradí i bez nich. Věří si a svůj názor ctí, i když třeba nepodpořen společností/o­kolím/jednotou­/stádem.

plebs

Odevzdat nebo nechat ležet. Kolega našel peněženku odevzdal a dle jeho výpovědi tam bylo 200 českých majitel byl předvolán byl tam i OP a sdělil že tam měl 2000 Kč, kolega komentoval jsem u policie podvodník anebo blbec obecný.

cappuccino

Co by sis pral, kdyby nekdo nasel tvoji penezenku? Aby si ji nechal, nebo aby ji vratil?

Arne1

Pokud najdeš SVOU peněženku, tak si ji můžeš ponechat a nikomu to nemusíš hlásit.