zjentek

Je mimo ostatní významy slova pregnantní, toto synonymem slova těhotná?

Nejlepší odpověď
annas

Pregnantní
Pregnantní (z lat. praegnans, těhotný) může znamenat:

v původním významu
těhotný
v přeneseném významu
stručný, výrazný, výstižný.

"Pregnantní je z latinského praegnans, původně prae-g-nantis, doslova „před porodem“.

Odtud v němčině a dalších jazycích metaforicky ve významu „plný, naplněný“, takže spojení „pregnantní vyjádření“ znamená stručné, výrazné, plné významu a obsahu. Opak je potom rozvláčný, nevýrazný, upovídaný."

U nás jen v přeneseném významu.

Chcete-.il znát přesně, jak se významy vyvíjely, pomůže vám odkaz

https://www.e­tymonline.com/wor­d/pregnant

--
Jilří Rejzek v Etymolgickém slovníku uvádí původ takto:

pregnantní ‘výstižný, hutný’. Přes něm.
prägnant a fr. prégnant tv. z pozdnělat.
praegnā(n)s ‘přeplněný, plný’, lat. ‘těhotný, březí’, a to z prae- ( :pre-) a
*gnā-, což je odvozenina od ie. kořene
*ǵen- ‘rodit’ (srov. :gen, :natalita ap. s odpadnutím počátečního g- – pre-g-nátus

Pre-
pre- předp. Z lat. prae ‘před, pro’,
které je blízce příbuzné s naším :při

gen – faktor dědičnosti uložený v buňce’.
Nově utvořeno k ř. génos ‘rod, pokolení
--

natalita ‘porodnost’. Od lat. nātālis ‘týkající se narození’ od nātus ‘narozený’,
což je původem příč. trp. od nāscī ‘narodit se

Další odpovědi
dubraro

V češtině ne. V jiných jazycích, například angličtině a latině ano.