jjj123456789

Je méně morální způsob vyrovnání s komunistickou minulostí ten Bilakův, nebo ten Jana Fischera?

Nejlepší odpověď
fcoop

Rčení antického řeckého básníka a zákonodárce Solóna „De mortuis nil nisi bene“ (O mrtvých jen dobré), v některých případech neplatí, i kdybychom se snažili ze všech sil. Prostě to nejde. Takovým případem je komunistická figurka jménem Vasil Biľak, který zemřel v Bratislavě ve věku 96 let.

Prezidentský kandidát Jan Fischer považuje své členství v komunistické straně před rokem 1989 za chybu, ze které se poučil. Sdělil to v reakci na výzvu herce Tomáše Hanáka, který ho spolu s občanským sdružením Dekomunizace vyzval, aby z přímé volby prezidenta odstoupil. (Net)

Vyber si.
Má to víc rovin – Vasil se může chápat,když se hodně chce,jako zásadového,čestného komunistu,který nikdy neustoupil...­.....blabla.
Nebo hluboko zarytého,tupého bolševika,kte­rý…blabla.

Honza Fišerů jako člověka,který prohlédl a kaje se...............že zrovna,když kandiduje na prezidenta – shoda okolností.

Nebo cílevědomého kariéristu,kterému není nic cizí.

Každopádně – takových Bilaků a Fišerů – i dnes .............za hodinu plný kýbl.

Další odpovědi
led

Najprv protiotázku:
Je viac morálny človek, ktorý sa vyrovná so svojou minulosťou, preto, že sa s ňou vyrovnať chce, alebo človek, ktorý sa s ňou vyrovná, pretože sa to od neho očakáva?
Biľak bol človek, ktorý mal svoje presvedčenie a nepokúšal sa bicyklovať medzi kuželkami pre svoje výhody. Jeho cesta bola priama.
Hodnotiť zásadovosť prezidentského kandidáta Jána Fischera ako človeka i ako politika bude celý štát vo voľbách.
Vaša otázka mi pripomenula definíciu človeka oportunistu, ktorý sa nechá unášať dobou aj napriek zlému smeru a a svoju chybu prizná až unášaný inosmerným vetrom. „Oportunizmus je pasívne, bezzásadové prispôsobovanie sa okolnostiam, nedodržanie zásad v prospech okamžitých výhod, prospechárstvo, ústupčivosť.“ http://sk.wiki­pedia.org/wiki/O­portunizmus
Doplňuji:
Nemusím súhlasiť s človekom pre jeho názory, ale to neznamená, že si ho nemusim ani vážiť. Čestný súper je viac než falošný spojenec.