annas

„Je manipulace ovlivňování za účelem osobního prospěchu a motivace je ovlivňování za účelem společného prospěchu?“

Autor Fred Smith

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=Manipula­ce+je+ovlivňo­vání+za+účelem+mé­ho+osobního

A. Jak vidí význam motivace někteří „moudří“?

1. „Motivace začíná touhou. Když něco chceš, máš motiv to získat.“ Denis Waitley

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/11801-denis-waitley-motivace-zacina-touhou-kdyz-neco-chces-mas-motiv/?page=2

2. „Pokud chceš dosáhnout trvalého úspěchu, musí motivace, která tě žene k tomuto cíli, vycházet z nitra. Nezáleží na tom, kdo jsi, ani jak jsi starý.“ — P.J. Meyer

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/11801-denis-waitley-motivace-zacina-touhou-kdyz-neco-chces-mas-motiv/

B. Lze uvedená tvrzení považovat za manipulaci, jak zmiňují psychologové?

  1. "Co je mi po tom. Já mám svých problémů dost.
  2. Nevědomost je sladká. Důležité je si to užít.
  3. Nehas, co tě nepálí. Poznámka: Až se to rozhoří, tak uhoří všichni.
  4. Však jsme lidi, nějak se pak domluvíme."

https://www.e­nergiezivota.com/co-za-cim-je/podstata-manipulace-a-jak-se-proti-ni-branit/

5. Ne/platí pro manipulátora tato slova?

„Koľko ľudí ovládaš, toľkokrát si človekom.“ – Stano Radič

http://member­s.chello.sk/mi­ro.mandak/cita­ty2.html

--
Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/ruka-loutka-sn%C4%9Bhul%C3%A1k-politick%C3%BD-784077/

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Podle mého názoru.
Motivace je ovlivňování něčím, jak jednotlivce tak i případné skupiny, k dosažení určitého prospěchu. Může být kladná i záporná. A motivací může být, i mnohdy odsuzovaná, závist. A rovněž ve směru záporném (otrávím sousedovi prase:-)), protože mu je závidím, i ve směru kladném (obdiv/„závist“ -kamarád je machr a „umí“ a já se mu chci vyrovnat).
Manipulace je ovlivňování jednáním jednotlivcem, případně skupinou, rovněž jak jednotlivce tak i případné další skupiny a opět k dosažení nějakého prospěchu.
A opět může být jak kladná (přesvědčení ostatních o správnosti řešení případného problému, situace), nebo záporná (získání moci nad ostatními).
Já bývám občas „napadán“ ze svého okolí, že se je snažím „manipulovat“, když se je snažím přesvědčit o něčem, co (já) považuji za správné a je to v jejich prospěch. Ne v můj ! A pak „za každý dobrý skutek (názor) jsem spravedlivě potrestán“.;-)

Další odpovědi
Drap

Manipulace bývá za účelem osobního, někdy i společného úspěchu. Motivace může být také za ovlivnění společného úspěchu, ale většinou motivace slouží k dosažení osobních cílů. Na motivaci neni oproti manipulaci nic nežádoucího, ba naopak.
A. 1 i 2 plný souhlas. Tak to skutečně je
B. 1,2,3,4, Tyto body mohou být manipulativní, ale ne vždy a ne všude
5. Určitě neplatí

autacek

Bohužel otázka je na mě příliš slozitá, nicméně jedno vím jistě, ovlivňování svědka, nebo spoluobviněného, jsou exemplárním důvodem proč vzít trestně stíhaného, obviněného člověka, do vazby.

EKSOT123

U chlapů co se týče motivace (někdy i manipulace) většinou platí: „Za vším hledej ženu.“ Samozřejmě nadsazeno, ale…
2B)Nejlepší cesta k vlastnímu neštěstí je zakrývat si oči před neštěstím druhých (Václav Havel)

annas

Někdy je těžké uzavřít otázku nominací.

Mc Merkurion

… každej, kdo s někým manipuluje, tak proto, aby z toho něco měl, přinejmenším srandu …

annas

Samozřejmě, proto mnozí manipulují, ale často jsou to tzv. „energetičtí upíři“, kteří si posilují své sebevědomí či egoismus.

Těmto jedincům chybí bohužel tolerance.