Je majitel bytu, který pronajímá, povinen nechat odstranit závadu na jističích a přívodních kabelích?

Bydlím v pronájmu a mám problám z přívodem el.energie a s jističi v tomto bytě(opotřebené stářím).Majitel který mi byt pronajímá mi zdělil,že je to drobná oprava a tudiž jem moje věc a mám si to nechat opravit sám na své náklady.

Nejlepší odpověď
panenka

majitel pravdu nemá at okamžitě sjedná nápravu nebo až se vám něco stane pak bude platit jak můrovatý on nebo si to nechej spravit na své náklady ale pak to po něm vymáhej máš na to nárok

Další odpovědi
standa

Po ´právní´ stránce nemá majitel pravdu (zdůvodnění je níže).

Na druhou stranu je někdy taktičtější si majitele ´nerozhádat´ kvůli relativní maličkosti a nechat si elán a argumentaci při řešení zásadnějších sporů… Abyste mi rozuměl, já vám zmiňovaný ´taktický´ postup nevnucuji, jen konstatuji, že mohou existovat důvody a okolnosti, kdy na svých právech trvám se vším všudy, vědom si i případných „následků“ a kdy si ´spočtu´, že někdy je výhrou kompromis…

´Technické´ zdůvodnění mého úvodního tvrzení, že majitel nemá pravdu.

Mezi běžné opravy, které si zpravidla hradí nájemce bytu patří např. :

  • oprava kapajícího kohoutku (výměna těsnění)
  • výměna žárovek
  • oprava rozbitých oken (prasklé sklo)
  • malování stěn po dětských ´malbách´
  • oprava nefunkčního sporáku (který je součástí kuch.linky)
  • atd., atd.

Pokud se však jedná o závady, které nelze napravit ´bežnou´ opravou či údržbou, ale do původního funkčního stavu se lze ´dostat´ jen výměnou VĚCI…, tak „výměnu“ této věci musí zajistit na svůj náklad MAJITEL. A pokud majitel prokáže, že „závada“ na věci (která pak musela být VYMĚNĚNA) nebyla způsobena jen běžným užíváním, ale určitou mírou nedbalosti ať již úmyslné či neúmyslné, pak má nesporné právo na náhradu škody.

Mezi výše zmiňované „výměny“ věci, které jsou v odpovědnosti majitele, patří nesporně toto:

  • nefunkční topení (radiátory, kotel, rozvody vody), které nelze „jen“ opravit
  • nefunkční elektroinstalace, včetně jistících prvků (vyhořelé zásuvky, zaseklé nebo nefunkční jističe, zoxidované rozvodové krabice…)
  • seschlá a netěsnící okna a dveře
  • uhnilé sifony pod umyvadly a vanou
  • nefunkční vodovodní baterie
  • atd., atd.