Irisa

Je magnetický držák problém pro telefony s bezdrátovým nabíjením?

Hodlám si kupovat nový telefon, Doogee S60. Bezdrátové nabíjení se mi jeví jako pohodlná vlastnost, ale v autě mám magnetický držák, který drží kovový plíšek přilepený na telefonu. Nebude ten magnet dělat nějakou neplechu? Díky

Odpovědi
Edison

To úplně nevím, ale kolegovi přestalo chodit NFC, přes které se realizují třeba bezdotykové platby.

cochee

S velkou pravděpodobností to neplechu dělat bude. Bezdrátové nabíjení je v podstatě založeno na transformátoru či lépe elektroindukčně vázaných cívkách, jehož primární vinutí/cívka je v nabíječce a sekundární v telefonu. Plíšek, který je z magneticky měkkého materiálu, ovlivňuje velmi silně charakteristiku elektromagnetického pole mezi primární a sekundární cívkou, potenciálně až do té míry, že jej naprosto deformuje a znehodnotí, takže tento systém cívek přestane fungovat. Neplechu bude dělat ten plíšek, nikoli ten magnet. Pokud víš něco o iPhonech, tak modely 8 a X mají zadní kryt ze skla, na rozdíl od starších modelů řad 5, 6 a 7, které mají kryt kovový. Proč tomu tak je? Protože modely 8 a X podporují bezdrátové nabíjení a to je totéž, nač se ptáš: kovová „záda“ telefonu by to nabíjení znemožnila.