Capik166

Je-li vyhlášení evakuace, ale voda mě neohrožuje, musím opustit dům? Jaké mám práva?

Voda je několik stovek metrů zamnou a k tomu je ještě držená hrází. Můj dům je ale zahrnut do evakuace, musím opustit?
Doplňuji:
Hmm.. já mám dost času jít pryč a navíc přístupnou cestu, kam se voda nedostane..

Nejlepší odpověď
anonym

Takové lidi bych bral násilím. Si asi neuvědomuješ, že později voda může stoupnout a záchranáři se budou kvůli tobě vracet a zachraňovat tě, tím i ohrožovat svoje životy. Přitom by mohli zachraňovat už jinde.
Doplňuji:
hasič v důchodu

Další odpovědi
anonym

Prevence je vždy lepší než než řešit akutní stav.
Pamatuji si v r.2002 v Pro­tivíně, jak odmítla babka evakuaci a potom pro ni musel letět vrtulník když už stála zoufalá na střeše.
Jistě, je to extrémní situace, ale právě poučení z těch minulých záplav je to jediné, co přinesly dobrého. Lidé, kteří nesou zodpovědnost za lidské životy mají informace od odborníků a ze zdrojů, ke kterým nemá běžný občan přístup. Záchranáři nemají čas zabývat a zdržovat se jednotlivci,
tak jim to nekomplikujte!

marci1

Samozřejmě. Chcete snad riskovat život ? Svůj i záchranářů ?

anonym

Koukej mazat tak jak ti říkaj, nestěžuj práci ostatním, nejsi sám, nebo sama, co já vím, co jsi, těžko říct, aby zas nedošlo k nedorozumění.
V takové situaci se řiď tím, co ti říkají, já chápu, že je moc těžké opustit dům, ale život má větší cenu, než dům, nevím jaká máš práva, jestli se dá neuposlechnout, ale taky bych to asi pokutovala, pokud by hladina stoupla tak, že budeš v ohrožení a oni se budou muset pro tebe zvlášť vracet, až budeš mávat ze střešního okýnka.

terry

několik stovek metrů....., kolik to je to výškových metrů?
A hráz? Ty jsi ještě asi neviděl rotrženou hráz, že? Doufám, že zblízka ani neuvidíš, ale třeba jsi už slyšel.
Dost času? Voda je někdy hodně, ale opravdu hodně rychlá.
A jak víš, že se někam voda nedostane? Když jí je dost, dostane se všude.
Prostě bych to nepodceňovala.

suaeda

Rozhodně uposlechnout a evakuovat se. Někdy jde voda dost rychle a už se bohužel také stalo, že nebylo lidem pomoci. Samozřejmě domov zabezpečit, vše vypnout a pozavírat.Zabalit si a vzít sebou EVA zavazadlo – http://www.zachran­ny-kruh.cz/varova­ni_signaly_vys­trahy/evakuac­ni_zavazadlo.html .

nonnel

Lidi, kteří nechtějí opustit svůj domov když jim je to v tomto případě nařízeno bych evidoval a kdyby se pro ně dodatečně museli vrátit, tak bych jim to nechal zaplatit.

anonym

Človíčku, právní úprava umožńuje veliteli zásahu upustit od zachraňování, pokud by ohrozil záchranáře na životě. V extrému tě tam nechají umřít, protože život záchranáře má v tomto případě větší hodnotu než tvůj. On je schopen zachránit x lidí a ne kvůli tobě si způsobit zranění, neřkuli zemřít. HOWGH

anonym

Bohemica mluvíš mi z duše.

anonym

Včera jsem u sebe zažila kluky z místního SDH a málem jsem je nepoznala! U nás se neděje téměř nic (přetekl kanál, zatopil garáže a stodoly ve vsi) tak je všechno na nich samotných- dobrovolných hasičích. Jsou nevyspalí, unavení…protože na vsích to je tak, že musí třeba důchodkyni vynášet uhlí nebo dřevo aby jim nezvlhlo, protože by později na jiné neměly atd.
A nikdy nezapomenu na tváře záchranářů v r.2002. Bylo to
v Protivíně u příbuzných ( odřízla nás tam voda na několik dní). Byli to chlapi od rodin, mnohdy z druhého konce republiky a padali únavou, špinaví, zarostlí, nevyspalí…