MichaelOffic

Je-li Budeč opravdu nejstarší funkční stavba v Česku, tak proč se o ni nikdo nestará?

…Včetně celého ‚arealu‘? Zeď je slušně rozbitá a místy chybí, domek který tam stojí už mnoho století na druhém konci hřbitova u zdi je taky skoro v čudu.

2. A proč se zrovna tam musel udělat hřbitov, když to brání důkladnému archeologickému průzkumu??? = četl jsem že kvůli hrobům nejde v těch místech udělat průzkum + pro 2.odpovídajíciho – určitě tam kopali kolem rotundy, ale v místech s náhrobky určitě mohl najít někdo něco jen při pohřbu, určitě by asi nikdo nepovolil vyndat všechny rakve ven :D

Nejlepší odpověď
Klaproth

Bydlím v sousední vesnici. O rotundu se dobře stará kladenské muzeum, hřbitov je v majetku obce Zákolany. Archeologický průzkum se tam prováděl mnohokrát (já jsem tam od dětsví viděl archeology kopat asi desetkrát).

Proč se právě u kostela zřídil hřbitov? Protože v minulost šlo o naprosto běžnou praxi.

Další odpovědi
Kepler

Nevím, jak si přišel na to, že se nikdo nestará. Samotná budova vypadá dobře a od roku 1962 je areál budečského hradiště prohlášen národní kulturní památkou. Je otázka, co všechno spadá do areálu.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Bude%C4%8D_(hr­adi%C5%A1t%C4­%9B)

Drap

Zřejmě nikdo netušil, že jsou na tomto místě ukryté archeologické poklady, když se o zbudování hřbitova rozhodovalo.