hubickova

Je lepší topit v krbových kamnech, anebo v kotli?

Zvažujeme výměnu starého kotle na tuhá paliva (topíme jen dřevem) za krbová kamna s výměníkem. Krbová kamna by byla součástí obýváku, schovaná ve výklenku. Momentálně musíme chodit přikládat do kotelny přes venek – přes dvůr. A slyšeli jsme názory, že krbová kamna nemají takový výkon do topných těles jako klasický kotel. Tak nevíme… má z Vás někdo osobní zkušenost při přechodu z kotle na krbová kamna? A jestli ano, nějaké doporučení značky krbových kamen? Podle topenáře máme mít výkon do vody minimálně 15 kW. A je u krbu větší spotřeba dřeva? Dřevo máme vždy rok proschlé a většinou tvrdé – buk, dub.Vytápíme starší přízemní rodinný domek 3+1, nově máme vyměněná okna za plastová… Děkuji
Domek je nepodsklepený a momentálně máme kotelnu jakoby v obýváku,ale je mezi obývákem a kotelnou postavená zeď–takzvaná kantka.Takže jen by se ubourala zeď na vchod a na dvou stěnách by se probouraly jakoby okna.Že by i to teplo šlo jednak vchodem do obýváku a z oken do kuchyně.Obývák je spojený z kuchyní.A jiné řešení chození přikládat jinak než přes dvůr nejde.A okna jsou platová tříkomorová s trojsklem.

Nejlepší odpověď
cukrar

Milá paní Hubičková. Na správné rozhodnutí potřebujete mnoho argumentů pro i proti. Ten kdo má rád romantiku, má mnoho času, a k tomu má ještě krb, ten Vám doporučí koukat do plamene, nosit dříví do obyváku.

Já se přidám k některým kolegům, kteří jsou proti tomu, dělat si v obýváku kotelnu, se vším všudy. Prach, nečistota, kouř atd.

Chválím Vás za trojskla, ale je vidět, že by se našla cesta, aby se nechodilo přikládat venkem.

Spíše bych řešil, abych nemusel přes dvůr do kotelny. Když píšete, že máte nová okna, jaké mate zasklení?
Děkuji

Další odpovědi
L. da Vinci

Podle mne, krbová kamna i s výměníkem, jsou dobrá jen na studený podzim či jaro. Ale topit v nich v mrazivém počasí…a v rodinném domku? Investoval bych do kotle ÚT, i přes to, že bych musel chodit pře dvůr.

Kepler

Z vlastních zkušeností bych doporučoval zůstat u kotle, ale měl by být v přízemí nebo sklepě domku ve své vlastní místnosti. O výkon ani tak nejde, dá se vybrat optimální i mezi krbovými kamny. Kamna v obýváku znamenají: smrad, popel, očouzené stropy. Nelze nikdy úplně zabránit úniku kouře do místnosti (je-li topniště výše, bývá horší komínový tah). Je nutné vybírat popel, zkrátka dělá se bordel a špína. A ještě se tahat se dřevem do obýváku. Spotřeba dřeva v kotli může být o něco málo vyšší, protože se nevyužije sálavé teplo přímo z krbu a kouřovodu do komína, ale mně by ten krb za to nestál.

Drap

Ano, slyšeli jste dobře. Krbová kamna mívají menší účinnost než kotle. Z toho logicky vyplývá , že na stejnou teplotu spálím více v krbových kamnech než v kotli.Samozřejmě záleží i na provedení a umístění jednotlivých topidel.

JohankaDl

Na celoroční topení bych krbová kamna úplně neviděla, něco jiného je to ovšem na chatu (tam za mě akumulačky, doporučuji http://www.fla­men.cz/cz/pro­dukty/krby/sa­lave-a-akumulacni-krby/ ). Každopádně by to chtělo udělat něco s přístupností toho kotle :)

Polaskova44

Ono taky záleží o jaká krbová kamna se jedná. Je jich více druhů. Pokud ale máte na mysli klasická krbová kamna, tak kotel asi bude lepší volba. My třeba máme krbová kamna od https://www.lev­nekrby.cz/ na chatě, tam je to úplně ideální řešení. Doma bychom s tím ale asi moc nepochodili.

petrdostal

Každému vyhovuje něco jiného. My máme doma krbová kamna a neměnili bychom. Nejen, že je z nich krásné teplo, ale navíc je to v obýváku skvělý doplněk a to by kotel opravdu nebyl. Abych měl jistotu, že celé topení funguje přesně tak, jak má, tak jsem si už na loňskou zimu koupil digitální manometr z https://eshop­.afriso.cz/elek­tronicke-merici-pristroje/digitalni-manometry/c-35 , se kterým jsem pravidelně kontroloval tah komínu.

PetraLehka

Příspěvek smazán administrátorem.