annas

Je lepší se skrývat v dokonalém zámku ukrytý pod zámkem, nebo si stavět vzdušné zámky, jež se ale bez základů zřítí?

1. Jen se do nich nelze nastěhovat …

„Postavil jsem si takové krásné vzdušné zámky, že bych byl spokojený i s jejich ruinami.“ — Jules Renard

: https://citaty­.net/citaty/19099-jules-renard-postavil-jsem-si-takove-krasne-vzdusne-zamky-ze-b/

2. Jak zpíval Jaroslav Hutka … „co je nejmocnější, co je nejmocnější, pravdomluvné slovo.“

„Je někdy slovo jako mocný klíč, jenž otevírá zámky silné tak jako osud sám?“ – Julius Zeyer

http://azcita­ty.cz/julius-zeyer/31835/#ix­zz5T9z0N4il

3. Nebo stačí vyhovující klíč, který odemkne zámek?

„Přece čím více se svět civilizuje, tím dokonalejší zámky na dveře potřebuje.“ – Cyril Šedý

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

Obrázek

https://pixaba­y.com/cs/equi­nox-sun-m%C4%9Bs%C3%ADc-krajiny-mystick%C3%BD-2194645/

Nejlepší odpověď
zjentek

Vzdušné zámky se jen tak nezřítí, dokud nepřestaneme věřit. Můžeme se do nich ukrýt a klidně nás přežijí.

Horší ale bude, když si do nich neprozíravě přivedeme někoho, kdo jim zase tolik věřit nebude. To se nám ony potom nejspíše zřítí jako domeček z karet a v mžiku jsme bez pevného základu! ;)

Další odpovědi
Drap

Zřejmě bude záležet i na okolnostech. Pokud jsem se například zapletl s podsvětím a usilují o můj život, tak takovým solidním zamčeným zámkem může být i vězení. Tam by byl takový člověk relativně v bezpečí. Pro běžného člověka je však přínosnější stavět si vzdušné zámky, to nás přece vede a popohání vpřed a cokoli z našich snů se za jistých podmínek může i vyplnit.

  1. Nastěhovat se sice nejde, ale i tak to snění je krásné, a kdo ví? třeba se někdy i podaří , třeba jen část takového zámku získat a nastěhovat se.
  2. Ano, slovo může být opravdu silné. Může hodně pomoci, ale i uškodit. Poslední dobou se mi zdá, že tato kouzelná slovíčka se jaksi z našeho jazyka, zvláště u mladých, postupně vytrácejí. Vždyť poprosit a poděkovat je tak snadné, nic nás to nestojí a mnohdy to dokáže divy.
  3. U určitých věcí je opravdu nejlepší ten správný klíč. Někdy jim může být třeba právě to slovo.