Kelt

Je lepší jít s tímto na policii, nebo přímo na soud?

Jeden půjčil druhému peníze a ten stále nevrací. Kam je lepší podat žalobu kvůli tomu? Na policii, nebo na soud? Nebo to závisí na jiných okolnostech? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Hlada

Nevracení dluhu není trestný čin, takže obracet se na policii je zbytečné. Nejjednodušší a nejlevnější je podat u soudu návrh na vydání elektronického platebního rozkazu. Ten se stane po nabytí právní moci exekučním titulem.

Další odpovědi
anonym

Přeci záleží na částce. Do 20 000 to skoro nemá smysl. Do 100 000 se vyplatí arbitráž, nebo nízko-instanční žaloba. Vyšší částku bych řešil přes vymáhací agenturu. Uvědomte si, že náklady snadno převýší malé dluhy. Nikdo nemá právo částku vymáhat mimochodem. Teprve se soudním rozhodnutím o exekučním titulu lze postupovat legální cestou k vymožení. Proto se nejčastěji vyplatí mimosoudní, nebo nelegální vymáhání … Když ani nepíšete kdo je dlužník, tak ta rada také nemusí platit. Větší firmu, nebo státní instituci bych samozřejmě žaloval. Ale osobní dluh bych řešil převážně mimo-soudně. Policie může trestat atp. – nijak ovšem nepomůže s vymáháním.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Není to jen věřitel, kdo může tvrdit, že dlužník porušil smlouvu. Stejně tak dlužník může žalovat věřitele, že například vyvíjí nelegální nátlak atp. – proto není snadné takto jednomyslně rozhodnout, jak postupovat, co je správné a popř. na co máte nárok. Je to na konzultaci s právníkem, je to boj a se špatnou smlouvou snadno předem prohraný …

anonym

Aby bylo jasno, nemáte právo na vymáhání prostě proto, že není jasné, jak jste půjčil. Právě soudní rozhodnutí o exekučním titulu teprve říká, že nebylo plněno řádně podle smlouvy a proto je možné vymáhat. Pokud v dohodě je zdarma 20 odkladů, pak po 2 nesplaceních není možné vymáhat – logicky. Takže pokud nemáte žádnou smlouvu, nebo mizernou, tak klidně přijdete o peníze jenom vlastní blbostí. Proto píši, že vymáhat nelze jen tak …