mirekborek

Je lepší AMD, nebo Intel?

Ahoj,
Chci se zeptat, jestli je celkově na hry lepší AMD, nebo Intel. Nechci, aby jste mi psali o tom, jak je Intel, nebo AMD nejlepší atd., ale chci opravdu fakty. Mám Intel Core i3–4170 a chci si koupit AMD FX-6100. Má to smysl, mám si koupit jiný AMD, nebo mám jít do lepšího Intelu? (Nejlépe ve stejné cenové kategorii co nejlepší procesor.)
Díky za všechny rady. :)

Odpovědi
xxx3

A co takhle najít si nějaký srovnávací test? Na netu se jich válí požehnaně. Tady ti asi těžko někdo hodí desítky grafů, které by srovnávaly jednotlivé parametry a výkon v různých aplikacích (když chceš ty „fakty“). Jinak si ale myslím, že FX-6100 je dnes už trochu „za zenitem“. AMD má teď novou – dle recenzí velmi solidní – řadu Ryzen. Cena je ale podstatně vyšší.....logicky.

still

Na hry je podle mého názoru vždy lepší Intel. Zvlášť pokud chce člověk hrát nejnovější hry. Přesný model neporadím, na to jsem moc línej dělat za jiného průzkum trhu a zadarmo :D

anonym

Zkuste se podívat na toto srování procesorů http://cpu.user­benchmark.com/ , čím vyšší příčka, tím výhodnější volba. Velmi dobře se v žebříčku umísťují procesory AMD RYZEN, které lze určitě doporučit, jsou cenově ve srovnání s procesory i5 a i7 intelu výhodnější i výkonější, tedy za méně peněz více muziky. To však platí pouze o procesorech RYZEN, rozhodně se to nedá říci o starší generaci FX procesorů, které bych nedoporučoval, mají příliš vysokou spotřebu a výkonu nepobraly příliš.

Rada „na hry je vždy výhodnější intel“ je nesmysl, rozhodně to nelze prohlásit to v kterékoliv době, co platilo před uvedením velmi zdařilých procesorů AMD RYZEN to už dnes neplatí.

still

to geOrge: přiznám se, že jsem svoji odpověď hodně zjednodušil, takže může vypadat jako blbost. Ale skrývá se za tím léta zkušeností. Jsem člověk který u her relaxuje. Pracuji v psychicky namáhavém prostředí a když mi to nemyslí, zapnu si hru na 20 min, ponořím se do hry a za oněch 20 min se vracím k problémům jako nový. Mám to už navyklé a funguje mi to. A jako takový se snažím mít každý PC (i v práci) tzv. „herní“.
Otázku jaký procesor jestli AMD n. Intel jsem řešil už kdysi před 14 lety, kdy jsem s hrami začínal. Intel je pro hráče jasnou volbou, za tím si stojím. Je stabilnější, výkonnější a bezproblémů zvládá více úloh najednou. Což se nedá říct o AMD, který vždy byl, je a domnívám se, že i v budoucnu vždy bude cenovým kompromisem. Ryzen má obdivuhodné parametry, nejvíc mě potěšil HBM2 pamětí, o které jsem četl někdy v roce 14. Ale nepochybuji, že intel uvede v blízké době srovnatelný procesor, který Ryzen převálcuje ve všech parametrech. I když se AMD na chvilku umístí na špici, vždy je to jen na chvilku, než intel odpoví uvedením konkurenčního produktu. Za celá ta léta, co to sleduji, to vždy tak bylo. Většinou i sami vývojáři her doporučují intel jako platformu pro své hry, není náhoda, že se min. a doporučované HW konfigurace uvádějí vzhledem k Intelu.

xxx3

To je ale silně zavádějí vyvozování. Tazatel psal (dosti zkratkovitě) o svých představách, co by chtěl použít „na hry“, nicméně jako příklady uvedl dva lowendové procesory jak od intelu, tak od AMD. Je sice hezké, že intel v highendu vítězí (co se týče výkonu), nicméně člověk, který se ptá na procesory v hodnotě do třech tisíc, si asi nepořídí procesor desetkrát dražší. Je třeba srovnávat srovnatelné, čili pokud bychom měli porovnávat intel a AMD (oblíbený to flame war pro řadu lidí), pak by bylo nutné postavit vedle sebe KONKRÉTNÍ MODELY JEDNOTLIVÝCH CPU VČETNĚ CENY. O to tady kráčí – o poměr ceny/výkon. V marktetingu AMD nejsou pitomci, takže vědí, že konkurovat můžou jedině tak, že za stejnou cenu nabídnou víc. A protože v intelu rovněž nejsou pitomci, také oni již reagovali úpravou ceny u některých modelů. Sečteno a podtrženo, pokud člověk nechce kupovat high end procesor (což nedělá naprostá většina lidí) pak samozřejmě může vybírat jak u intelu tak u AMD.

still

Myslíš podobně zavádějící, jako se ohánět Ryzenem, když se tazatel ptá na lowendové procesory? No nic, nechci rozjíždět flame, MNĚ je jasné, že není možné pár větami popsat situaci na trhu s procesory. Jen jsem bránil svůj názor, který byl napaden geOrgem. Jinak v celku souhladím s tvým příspěvkem, tak nějak podobně to je.

Jeden tu ale jeden zajímavý úkaz, schválně jak ho vysvětlíte. Skalní hráči s rozhledem v HW oblasti a s nenapjatým rozpočtem VŽDY volí Intel. Neznám žádného skalního hráče s AMD v bedně. Jak je to možné? :D