Krejcík

Je legální založit byznys na smyšleném příběhu a prodávat produkty s motivem tohoto příběhu?

Objevil jsem stránku, která začala jako smyšlený příběh, který ale zní přesvědčivě, protože se stává poměrně běžně. Cca po dvou měsících ale začali na svém novém online obchodu prodávat (dle mého dokonce předražené) produkty založené na tomto příběhu a jiné další věci, které těží z tohoto jména. Nechávám si to pro sebe, ale přijde mi to dost nemorální, nebo není to dokonce nelegální? Nejvíc mi vadí, že jim to tolik lidí žere a skutečně tyto produkty kupuje. Ne všichni pouze kvůli tomuto příběhu, ale tento příběh zajisté přilákal velkou pozornost veřejnosti. Celebrity to dokonce sdílí, proto, že je to smutné a to samozřejmě láká ještě více lidí do tohoto eshopu. Nevím, co si o tom myslet.

Nejlepší odpověď
ivzez

Nezlobte se, ale dokud nevložíte odkaz,
abychom to mohli posoudit, není se k čemu vyjadřovat.

Podle mne nemá smysl se vyjadřovat k něčí (možná
i mylné) interpretaci něčeho, čemu (třeba) nerozumí.

Další odpovědi
Kelt

No je normální, někdo je dojat příběhem a jde nakupovat, jeho známý tam jde proto, že tam jde ten, co slyšel daný příběh. Já jsem taky četl příběh o historii, jedné obce, kterou napsal rodák. Působilo to na mne tak přesvědčivě, že jsem tomu uvěřil. A obchodní řetězce nepoužívají vymyšlené příběhy. Cíle je nalákat lidi zákazníky. A to dělají i politici. Takže v tom není nic nemorálního. A co třeba v Praze. Viděl jsem, jak ubožák ležel na zemi a před sebou klobouk pro milodary. Když mu tam Francouzka hodila nějakou větší bankovku, tak si málem zlomil páteř.

aliendrone

No a? Víš kolik se prodá „kouzelných hůlek Harryho Pottera“? Nebo plastových zbrojí „Imperial troopers“ ze Star Wars? „Skřetích mečů“ z Pána prstenů? A koho zajímá, že to nejsou pravdivé příběhy, proč v tom vidět něco špatného? ;) :o

Pepa25

Je to legální, pokud to neporušuje něčí práva. Co se týká klamání spotřebitelů, tak je IMHO rozdíl, jestli si vymyslím nějakou historii, které nemá na deklarované složení a použití předmětu dopad nebo jestli je vědomě klamu.
Příklad: pokud budu prodávat krmivo pro koně Šemíkův mls a budu říkat, že je připravováno podle pradávné re ceptury, která se v Neumětelích traduje z dob Horymíra, tak je to IMHO O.K.
Druhý příklad: Pokud ale budu prodávat přívěsky s „měsíčním kamenem“, o kterých bude tvrdit, že jsou ze zbytků Tunguského meteoritu, které našla expedice mého dědy na Sibiři a přitom to budu štípat se šutru v potoce, tak budu klamat spotřebitele.

Krejcík

aliendrone: takhle jsem nad tím taky přemýšlel, ale v tomto případě nejde o pohádku ani nějakou povídku z knížky. tady jde o to, že to někdo vydává za skutečnost a jedná se samozřejmě o smutnou událost ve které jde o ztrátu živé bytosti. kdybych prozradil přesně, o co jde, tak na to dost lidí přijde a já taky nechci bejt úplně haj*l kterej někomu ničí byznys… i když podle mě by vůbec existovat neměl. přijde mi to skoro jak vybírat peníze na charitu nemocného člověka a ve skutečnosti dotyčný nemocný není. ale těžko se to prokazuje. :)