Avatar uživatele
Stříbrný

Je legalni, aby Intergram dostaval dvakrat zaplaceno za jednu polozku?

dostava zaplaceno za radia a televize v restauracich a hotelich, nyni udajne zacina rozesilat dopisy s zadosti o odmenu ve firemnich autech.

1) dvakrat zaplaceno za jednu vec - mam tomu rozumet tak, ze majitel rozhlasove stanice si "kupuje" hudbu, kterou pak vysila, ma pravo ji verejne sirit a tudiz to proklada reklamou, na ktere zase vydelava - a na druhem konci je posluchac (spise firma), ktera ma platit za to, ze verejne siri to, co uz je jednou zaplacene?

2) kdyz se v tom zastouram do extremu, pak to znamena, ze zadavatel reklamy zaplati rozhlasove stanici za odvysilani reklamy a ja jako majitel restaurace zaplatim nekomu poplatek, aby ji moji hoste mohli poslouchat... neplatime snad za verejnou produkci uz tim, ze tu reklamu sledujem a poslouchame?

je to bordel...vyleci se OSA a Intergram z podobnych preslapu, nebo mam si zvykat?
Doplňuji:
btw: nemluvil sem o kloncesionarskych poplatcich, protoze verejny siritel hudby, jako je majitel hospody, krom koncesionarskych poplatku take plati temto organizacim. a zaroven jim musi platit obrazne receno clovek, ktery sedi ve studiu a pousti to do eteru... oni si sami od sebe nemuzou pustit to, co nemaji nakoupeno...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Přestože chápu kam směřuje otázka, je chybně formulována. Ostatně správné souvislosti uvedl tom ve zcela relevantním odkazu.
A nyní popořadě, nejedná se o duplicitní platbu a Intergram si to ani neponechává, ani si to nevymyslel. Je pouze kolektivní správce autorských práv výkonných umělců a producentů audio a video nosičů a nyní i OAZA (zvukoví mistři).
Souvislosti chápeš úplně zkresleně. Zatímco koncesionářské poplatky slouží na provoz veřejnoprávního vysílání (ČR a ČT), soukromé radio i TV stanice si hradí provoz z reklam.
Stanice si nemusejí nic kupovat, naopak skupiny a zpěváci mají sami zájem na propagaci svých písniček.
Doma se platí jedna koncese za všechny přijímače a autorské poplatky se žádné neplatí, protože slouží jen pro osobní užití, tudíž se nejedná o šíření produkce, ve firmách se platí za každý přijímač a v rámci poslechu se na ně vztahuje autorský zákon, protože zaměstnanci nejsou rodinní příslušníci majitele (jako např. doma a v rodině).
Reklama není nijak zpoplatněna, protože nepodléhá autorskému právu a je jen vsuvkou do běžného vysílání.
Autorské právo je uplatňováno v mezinárodním měřítku a část poplatků směřuje k zahraničním umělcům a zpěvákům, jejichž písničky naše stanice vysílají. V EU, např. v Německu to funguje už řadu let a firmy to platí pouze jedním sdruženým "balíčkem".
To, že totalitní režimy ignorovaly autorská práva, ještě neznamená, že to je zákonné.
Všichni víme, že za počítačové programy se platí licence, přesto je u nás letos ještě stále 36% pirátských programů. Totéž je s ostatními autorskými právy.
OSA i Intergram mají řádnou registraci u Min. kultury, takže ano, je to legální, že se nikomu nechce platit je věc jiná.
Je to podobné jako by se udělalo referendum "Chcete platit daně?", všichni by unisono odpověděli, že ne, jenže bez nich by se státní systém zhroutil, daně přece fungují už od starověku.
P.S. Máš-li zájem o judikaturu, napiš do diskuze, napíši ti do mailu ve tvém profilu.
Doplňuji:
1) Máš to trochu popletené, o koncesích jsi sice nemluvil, ale firmy se právě brání, že už přece rozhlas platí, ale mají tím na mysli právě jen koncesionářské poplatky. A protože ty podsouváš cosi o placení 2x, tak to uvádím na pravou míru, že děláš tutéž chybu jako většina laiků, kdy směšuješ 2 zcela rozdílné věci. Koncese souvisí s vysíláním, kdežto autorská práva s poslechem.
2) Pracovník studia nic neplatí, je jen zaměstnanec, který prostě pouští to, co má na playlistu.
3) Vytrháváš z kontextu autorádia, ale to je jen část segmentu, základ tvoří třeba TV na recepci nebo přijímače v kancelářích a ostatních prostorách.
Není nic snazšího než remcat bez znalosti věci, je to podobné jako oblíbené hospodské plytké kydy bez opravdové angažovanosti něco efektivně změnit.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Těch svazů je víc,viz odkaz:
http://www.mkcr.cz/…
Poplatky jsou z velké části naprosto nemorální,ale bohužel zákon,byť je nesmyslný,platí.Byznys je byznys.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Ad tom, na rozdíl od již zastaralého údaje v odkazu MK, je dnes OAZA (zvukaři) zahrnut do Intergramu.
v letech 2009-2010 probíhala kampaň pro hotely a restaurace, kde si hotelová lobby mezitím prosadila novelizaci autorského zákona zohledňující sezónní provoz hotelů.
V letošním roce probíhá aktualizace firemních přijímačů. Celkem je v ČR 70 tisíc relevantních právních subjektů, zatím bylo rozesláno od srpna 1. etapa 4 tisíc výzev, minulé týdny rozesláno dalších 1 800 výzev, na něž nyní dochází zpětné odezvy a dotazy na infolinku. Integram má externí advokátní kancelář, která následně rozesílá tzv. odmítačům předžalobní upomínky. Na webovkách Integramu je většina odkazů včetně zákonů a FAQ (nejčastější dotazy). viz-
http://www.intergram.cz/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2163
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 928
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.