Já...

Je kulatý buxus nutné „do kulata“ stříhat, nebo roste kulatý bez zástřihů?

Doplňuji:
Chceme si na novou zahrádku u nového RD pořídit mj. i kulaté buxusy, ale nechceme se stát jejich otroky. Existují odrůdy, které drží tvar úplně samy?

Často vidíme za plotem na zahrádkách kulaté buxusy bez jakýchkoliv výhonků. Máme tomu rozumět tak, že to ti lidé pravidelně stříhají?
A jestliže ano, tak jak často je nutné zastříhávat, aby byl buxus jakž-takž kulatý (dokonale kulatý nebude nikdy…) a bez výhonků? Stačí 1 ročně?

Anebo se zeptám ještě jinak: budu-li stříhat JEN 1 ročně, bude to stačit na udržení kulatého tvaru a bez výhonků?

Abych vysvětlil proč se tak ptám: měli jsme na chalupě mnoho let Thuja-Zerav, výška 20–40cm, stále zelený keř a Tvar STÁLE kulovitý, po dobu 10 let a BEZ JAKÉHOKOLIV STŘÍHÁNÍ! A teď bychom chtěli kulatý BUXUS, ale takový, který drží ten kulovitý tvar bez stříhání (resp. max 1×/rok stříhat). Na ceně až tak nezáleží. Spíš jde o to, jestli něco takového vůbec existuje…

Nejlepší odpověď
venkovan

Záleží na kultivaru tohoto keře. Takže může být i buxus který má zaoblený habitus přirozený .
Nicméně – nikdy nebude tak geniálně pravidelný jako pro plotových nůžkách šabloně střihu.

Další odpovědi
hanulka11

Neznám buxus, který by rostl sám dokulata- jsou jen druhy které jsou více vhodné k tvarování a čím častěji tvaruješ (1× za 14 dní) tím více houstnou a jsou krásné – něco za něco …ta práce kolem nich se vyplatí …je na ně opravdu krásný pohled a zdobí zahrady .
Pokud chceš bezpracné ,tak si pořiď jedině umělý
http://www.srov­nanicen.cz/q/bu­xus%20koule/

terry

Takováto šablona je na zimostráz, ale určitě by šla použít i na buxus. Pak je údržba tvaru jednodušší.

http://www.tchi­bo.cz/Sablony-k-tvarovani-zimostrazu-2-ks-p400013128.html