bolak

Je krása nepřímo úměrná inteligenci?

Když se podíváte třeba na studenty matfyzu, tak jsou to vesměs vyzáblí, kostnatý lidi co špatně viděj, souměrnost aby jeden pohledal a stejně tak je minulo i svalstvo. Navíc ženská-věděc je odjakživa terčem obsáhlého množství vtipů na podobné téma, dokonce i Šimek s Grossmannem se v povídce Volba Miss na podobný vlně zhoupli, cituji „zejména u bioložky Eckertové jsme dlouhá léta nevěděli, nejde-li o chlapa. No ale teď v nouzi se nám hodilo, že byla loni komisí uznána ženou..“

Takže je to jen náhoda, nebo je v tom něco víc, že chytré ženy většinou nejsou na koukání?

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem článek Jsou krásní lidé inteligentnější?

Dr. Satoshi Kanazawa, evoluční psycholog z London School of Economics, píše, že mnoho experimentů ukazuje, že lidé hodnotí přitažlivé lidi jako inteligentnější a schopnější než ty méně přitažlivé.

Mnoho sociologů a sociálních psychologů je přesvědčeno o pravdivosti přísloví typu „Nesuď lidi podle vzhledu“ (Beauty is only skin deep) či „Každému se líbí něco jiného“ (Beauty is in the eyes of the beholder) a neberou v potaz rozšířený názor, že krása jde ruku v ruce s inteligencí, který označují jako „náhodný“, „stereotypní“ nebo jako důsledek „haló efektu“ (jev, kdy vnímání určitého rysu je ovlivněno předchozími vjemy). Tvrdí, že tedy takové názory nemají žádný faktický základ. Moderní evoluční psychologie však ukazuje, že žádné z těchto tvrzení není zcela správné.

Závěr, že krásní lidé jsou inteligentnější, vychází z těchto předpokladů:

  • Inteligentnější muži mají větší šanci získat lepší společenské postavení než ti méně inteligentní.
    • Muži s lepším společenským postavením mají větší šanci u krásných žen než ti s horším postavením.
  • Inteligence je dědičná.
    • Krása je dědičná

    Jestli se tyto příklady potvrdí zkušeností, lze logicky vyvodit, že krásní lidé jsou skutečně inteligentnější než jejich méně přitažliví kolegové. Tato úvaha vytváří teorii o souvztažnosti mezi krásou a inteligencí. Podporuje ji i fakt, že ženy obecně upřednostňují inteligentní muže s potenciálem pro větší výdělek a že muži obecně upřednostňují přitažlivé ženy. (Kritikové této teorie tvrdí, že např. mnohé mimořádně krásné ženy nejsou vůbec inteligentní podle původních předsudků, že např. dlouhé blonďaté vlasy jsou známkou mládí, nezkušenosti a naivity, která je vykládána jako nedostatek inteligence.)

Tato teorie taktéž prohlašuje, že je patrná mimořádná shoda v posouzení krásy při mezikulturních studiích. To se skutečně zdá pravdivým a ukazuje se, že západní média nemají vliv na vnímání lidské krásy. Jen pro příklad si uvědomme rasovou a etnickou rozdílnost posledních vítězek soutěží krásy jako Miss Universe a Miss World. Zdá se, že měřítka krásy jsou spíše vrozená než arbitrární, kulturou ovlivněná či příliš osobní.

Kanazawovo a Kovarovo prohlášení, že krásní lidé jsou inteligentnější, je podezřelé, protože není podloženo důkazy.

Další podrobnosti v odkazu.
http://casopis­.mensa.cz/veda/jsou­_krasni_lide_in­teligentnejsi­.html

Osobně se domnívám, že jde o pohled individuální. Každý vnímá krásu jinak, stejně tak se dá posuzovat inteligence Víme, že jedna a tatáž osoba může být slabší v matematice a logice a vynikající v malířství nebo mluveném projevu. Četla jsem, že je asi 8 typů inteligence, takže i z toho je nutné vycházet.

Další odpovědi
zjentek

krása neexistuje. Moje chytrá drahá je na koukání a přestože ostatní se koukat nemohou a ti otrlí nevydrží dlouho, tak JE KE KOUKÁNÍ! Vlastně krása existuje- moje chytrá drahá je krásná, je to přímo úměrné ,)

ponovotny

Pokud najdeš v životě větší hodnoty než pěstování krásy, tak se ti pak lehko stane, že krásnění postavíš stranou.

Mapel

Kde jsi na to přišel? V povídkách? Já znám dost ba přímo přehršel inteligentních žen s tituly řádně zaslouženými a současně krásnými.
Doplňuji:
O mužích se to nechá říci spíše. Opravdu ti géniové jsou nějakým způsobem ujetý. Na fakultě jsme měli jednoho s deseti tituly před a deseti za jmény, ale kdyby neměl starostlivou manželku, tak se vzhledově rovnal současným bezdomovcům. Je zajímavé, že jsem si toho u žen nějak moc nevšiml, ale podle profilu musíš být bolaku strašně krásnej.

marci1

Tak teď jsme se my ženy málem urazily ! Vůbec to tak není. I chytré ženy jsou krásné a méně krásné a ty méně chytré taktéž. 🙂

Damiana

Hned je poznat, že jsme se ještě neviděli…:-)

bolak

Mapel: děkuju za lichotku :)

Děda Louda

Mapel to vidí správně. Je třeba obdivovat krásu titulů inteligentních žen.

bolak

Mapel: když si vzpomenu na školní léta, tak holky který měly samý jedničky byly většinou..jak to říct abych je nějak neurazil, tak trochu vobludky, a ty nejhezčí holky ze třídy byly zase většinou na čtyřkách..

a to si nevymejšlím, tak to skutečně bylo, to mi neříkejte že nikdo nemá podobnou zkušenost…

annas

I když jsem „holka“, za své praxe si vzpomínám, že vzhledově příjemné studentky byly často tupé. Proto jim vyhovali někteří učitelé, na něž zabíraly dívčí cukrbliky. 🙂

zjentek

když si vzpomenu na školní léta já, tak holky který měly samý jedničky měly rodiče ve straně, bez ohledu na vizáž. Pak tam byly hodně chytré a hodně krásné jedničkářky, které, když dostaly třeba dvojku, tak dokázaly brečet celé věky, prostě než jim tu známku změnili.

bolak

http://www.jen­prozeny.cz/si­tes/default/fi­les/imagecache/dus­t_nodegrid_big/te­asers/24289/5414­2.jpg

gagaga

:)
parkrat za zivot jsem slysela , ze jsem hezka ..
( vetsinou na cajich mi to rikali kluci po par panacich ) .., ale jeste nikdo nikdy v zivote mi nerek, ze jsem chytra .. ;(
… ale nevzdavam se … trebas to jednou prijde .. co myslite ?? :)

  • iv-

annas

🙂