veronika36

Je kost pánevní totéž, jako kost kyčelní? Pokud ne, jaký je mezi nimi rozdíl?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Pánev (latinsky: pelvis) je kostnatý útvar, který se skládá ze dvou pánevních kostí (os coxae) a kosti křížové (os sacrum), na kterou navazuje kostrč (os coccygis). Kosti pánevní jsou vepředu navzájem spojené symfýzou a vzadu jsou s kostí křížovou spojené kloubně (articulatio sacroiliaca). Kost pánevní vzniká srůstem tří kostí – kosti kyčelní (os ilium), sedací (os ischii) a stydké (os pubis).
Pánev slouží hlavně jako chráněný prostor, kde je uložena řada důležitých orgánů močového, zažívacího a pohlavního systému. V závislosti na pohlaví se v pánvi nacházejí také fyziologické změny, které je možno využívat pro určení pohlaví. Mužská pánev je strmější, užší a vyšší, kdežto ženská je širší, nižší a plošší, což je dáno potřebou prostoru během těhotenství.[1]

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C3%A1ne­v_%28anatomie%29