Kelt

Je kontrola biometrických funkcí člověka dokonalá?

Vstup do budovy, nebo na účet je buď na kartu, nebo čip, ale uvažuje se, že to budou biometrické funkce – otisk prstu, hlas , fotka obličeje, oko. Při poranění dané části naměří počítač něco jiného, když někoho bolí zuby a má oteklou hubu, tak to není funkční. ve filmu otevřeli trezor tím, že natočili hlas i obličej majitele – takže to není bez chyby. Co myslíte, že by bylo nejlepší a nejbezpečnější.

Nejlepší odpověď
Kepler

Nic a nikdy nebude dokonalé. Vstup na otisk prstu nebo na obraz duhovky? Uřízneš si prst nebo vydloubneš oko. Asi nejbezpečnější by bylo snímání mozkové aktivity s určitým vzorcem myšlení. Ale tak daleko ještě nejsme.

Další odpovědi
aliendrone

Kdepak biometrické funkce. Data se dají ukrást, zato pořádné silné heslo, které nosíš v hlavě je i dnes tvrdý, dokonce prakticky nepřekonatelný oříšek. Záleží na konkrétním provedení, to je ale úplně jiná záležitost.

Samozřejmě pokud používáš platformy Intel či AMD s nějakým OS (Windows, Linux, cokoliv), tak tam se o bezpečnosti mluvit nedá ani ve snu, je zcela nulová. A to je dost pravděpodobné i u jiných platforem/techno­logií, jakkoliv o tom nemám validní informace. :(

anonym

Bezpečnější je vždy kombinace několika způsobů identifikace. Pokud má někdo vstup zabezpečen jen biometrikou rozhodně se nedá mluvit o dostatečném zabezpečení (něco takového vídáme snad jen ve špatných akčních filmech) … dobré zabezpečení se sestává z kombinace „čím jsi“ (biometrika), „co znáš“ (heslo, pin), „co máš“ (klíč ať už kryptografický nebo mechanický) … vždy je třeba kombinovat minimálně dva z těchto tří prvků, nejlépe však všechny tři.

Evolett.

Podle mého by byla nejlepší kombinace standartního zámku s skenováním duhovky oka. To by mělo dát zlodějům zabrat a raději by si vybrali snažší cíl.

dubraro

„Biometrická funkce“ je nesmysl. Biometrika je zjišťování (metrika = měření) určitých tělesných vlastností živých organismů – rozměry, poloha, barva, vzory…
Není dokonalá, má určitou omezenou přesnost, danou vlastnostmi zařízení, které se k měření používá.

aliendrone

Kepler>>> Palec za futuretechnologii, ale… jsi si jistý, že by to nešlo nějak nasimulovat? ;) :D

Kepler

Jistě že ne, ale i heslo uložené pouze v mozku se dá vynutit pod hrozbou smrti dotyčného, nebo jeho milovaných. Tím vzorcem myšlení jsem myslel to, že by klíč byl v několika konkrétních po sobě představách, např.:

  1. Podoba konkrétní osoby
  2. Poslední šuk
  3. Místo poslední dovolené
  4. Kozy Dolly Buster…atd. 🙂

V případě ohrožení by byl predestinován nic z těch představ neuskutečnit. Sice by klíčník zařval a Lájosz by se dovnitř nedostal.

anonym

ne pokud existují hesla dvě, což je u dobře zabezpečených systémů běžná praxe (často jde o totéž heslo, jen pokud jej zadáš po zpátku systém neodhalí pravá ale jen falešná data právě pro tento případ, kdy je nutné heslo vyzradit) … falešná data jsou v takovém případě od pravých odvozena aby násilník nepoznal že pravá nejsou, stejně tak ani nepozná, že daný systém umí reagovat na dvě různá hesla odlišně.

anonym

Samozřejmě heslo pozpátku je jen takový triviální příklad mnohem bezpečnější je zvolit hesla jsou od sebe odvozena méně předvídatelným způsobem, ale nějaké vzájemné odvození by tam být mělo, aby se nestalo, že autorizovaná osoba zvyklá zadávat jen to pravé heslo si na to falešné v krizové situaci prostě nebude schopna vzpomenout a tím bude tento prvek zabezpečení nepoužitelný 🙂 … tohle se ale skutečně nasazuje špíš tam kde se PŘEDPOKLÁDÁ, že někdo (ať už útočník nebo představitelé státní moci) budou vyvíjet nátlak na prozrazení hesla. Typicky lidé co hostují na darkwebu jakýkoliv server, mají obvykle disky šifrované takto dvojitě, pro případ, že by jim byly počítače při razii zabaveny a oni měli heslo prozradit, mohou prozradit heslo falešné které odhalí jen v čistou instalaci OS z opačného konce disku a tím uživatel odstraní jakékoliv podezření a přitěžující okolnost, která by snad mohla vyplývat z nedostatečné spolupráce při vyhodnocování důkazních materiálů.