Avatar uživatele
Zlatý

Je kontrola biometrických funkcí člověka dokonalá?

Vstup do budovy, nebo na účet je buď na kartu, nebo čip, ale uvažuje se, že to budou biometrické funkce - otisk prstu, hlas , fotka obličeje, oko. Při poranění dané části naměří počítač něco jiného, když někoho bolí zuby a má oteklou hubu, tak to není funkční. ve filmu otevřeli trezor tím, že natočili hlas i obličej majitele - takže to není bez chyby. Co myslíte, že by bylo nejlepší a nejbezpečnější.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nic a nikdy nebude dokonalé. Vstup na otisk prstu nebo na obraz duhovky? Uřízneš si prst nebo vydloubneš oko. Asi nejbezpečnější by bylo snímání mozkové aktivity s určitým vzorcem myšlení. Ale tak daleko ještě nejsme.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Kdepak biometrické funkce. Data se dají ukrást, zato pořádné silné heslo, které nosíš v hlavě je i dnes tvrdý, dokonce prakticky nepřekonatelný oříšek. Záleží na konkrétním provedení, to je ale úplně jiná záležitost.

Samozřejmě pokud používáš platformy Intel či AMD s nějakým OS (Windows, Linux, cokoliv), tak tam se o bezpečnosti mluvit nedá ani ve snu, je zcela nulová. A to je dost pravděpodobné i u jiných platforem/technologií, jakkoliv o tom nemám validní informace. :(


Avatar uživatele
Zlatý

Bezpečnější je vždy kombinace několika způsobů identifikace. Pokud má někdo vstup zabezpečen jen biometrikou rozhodně se nedá mluvit o dostatečném zabezpečení (něco takového vídáme snad jen ve špatných akčních filmech) .... dobré zabezpečení se sestává z kombinace "čím jsi" (biometrika), "co znáš" (heslo, pin), "co máš" (klíč ať už kryptografický nebo mechanický) ... vždy je třeba kombinovat minimálně dva z těchto tří prvků, nejlépe však všechny tři.


Avatar uživatele
Registrovaný

Podle mého by byla nejlepší kombinace standartního zámku s skenováním duhovky oka. To by mělo dát zlodějům zabrat a raději by si vybrali snažší cíl.


Avatar uživatele
Stříbrný

"Biometrická funkce" je nesmysl. Biometrika je zjišťování (metrika = měření) určitých tělesných vlastností živých organismů - rozměry, poloha, barva, vzory...
Není dokonalá, má určitou omezenou přesnost, danou vlastnostmi zařízení, které se k měření používá.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

Kepler>>> Palec za futuretechnologii, ale... jsi si jistý, že by to nešlo nějak nasimulovat? ;) :D

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Jistě že ne, ale i heslo uložené pouze v mozku se dá vynutit pod hrozbou smrti dotyčného, nebo jeho milovaných. Tím vzorcem myšlení jsem myslel to, že by klíč byl v několika konkrétních po sobě představách, např.:
1. Podoba konkrétní osoby
2. Poslední šuk
3. Místo poslední dovolené
4. Kozy Dolly Buster...atd. :-))
V případě ohrožení by byl predestinován nic z těch představ neuskutečnit. Sice by klíčník zařval a Lájosz by se dovnitř nedostal.

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

ne pokud existují hesla dvě, což je u dobře zabezpečených systémů běžná praxe (často jde o totéž heslo, jen pokud jej zadáš po zpátku systém neodhalí pravá ale jen falešná data právě pro tento případ, kdy je nutné heslo vyzradit) ... falešná data jsou v takovém případě od pravých odvozena aby násilník nepoznal že pravá nejsou, stejně tak ani nepozná, že daný systém umí reagovat na dvě různá hesla odlišně.

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

Samozřejmě heslo pozpátku je jen takový triviální příklad mnohem bezpečnější je zvolit hesla jsou od sebe odvozena méně předvídatelným způsobem, ale nějaké vzájemné odvození by tam být mělo, aby se nestalo, že autorizovaná osoba zvyklá zadávat jen to pravé heslo si na to falešné v krizové situaci prostě nebude schopna vzpomenout a tím bude tento prvek zabezpečení nepoužitelný :-) ... tohle se ale skutečně nasazuje špíš tam kde se PŘEDPOKLÁDÁ, že někdo (ať už útočník nebo představitelé státní moci) budou vyvíjet nátlak na prozrazení hesla. Typicky lidé co hostují na darkwebu jakýkoliv server, mají obvykle disky šifrované takto dvojitě, pro případ, že by jim byly počítače při razii zabaveny a oni měli heslo prozradit, mohou prozradit heslo falešné které odhalí jen v čistou instalaci OS z opačného konce disku a tím uživatel odstraní jakékoliv podezření a přitěžující okolnost, která by snad mohla vyplývat z nedostatečné spolupráce při vyhodnocování důkazních materiálů.

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 1125
Zlatý ivzez 528
Zlatý mosoj 507
Zlatý Hlada 362
Zlatý Kepler 298
Zlatý gecco 271
Zlatý annas 265
Stříbrný Pepa25 252
Zlatý led 225
Zlatý Dochy 214

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.