panxnotdead

Je komunismus postavený na násilí?

Nejlepší odpověď
anonym

Totalitu jinak neudržíš. Násilí není v programu, ale je to nástroj každé totality jak se udržet u moci.

Další odpovědi
BANAN93

:D já si zase myslím že politika USA je postavena na násilí – jejich tzv. „pomoc“ řešení situace v zemích kde je ropa (nebo jiné cenné suroviny) Vždy se naoko postaví na jednu stranu – proti bezpráví a při tom hned sebou vezou ropné věže :D

V Severní Koreji se vůdci chovají zvláštně, ale to je jiná mentalita stejně jako Japonso v dobách samurajů a 2. světové války a Čína

Samotné idealy komunismu násilí nemají – ale to bible taky ne a v křížových výpravách tekla krev proudem – vlastně jako při všech střetech náboženství

Hlada

Komunismus, jako beztřídní společnost se sociální spravedlností neměl být postavený na násilí. K. Marx viděl největší zlo v soukromém vlastnictví výrobních prostředků. Protože se pochopitelně nikdo nevzdá svého majetku dobrovolně, předpokládal, že se tak stane revolucí, tedy i násilím.

Jikra

Je postavený na třídním boji. Tedy ne na dialogu.
Doplňuji:
Soudruzi pro to měli takový poetický výraz „Diktatůra proletariátu“.

M.

Neřekla bych přímo postavený, spíš to jen k němu patří.

zzzzz

Já bych řekla, že je postaven na teorii Karla Marxe. Nejsem jeho zastáncem, ale všechno má své pro i proti. Ono to co teď je u nás (a demokracie to určitě není) také není ideální.

venkovan

Můžeš mi napsat, které společenské uspořádání násilí nepoužívá k prosazení svých pravidel?
V každém režimu či jak to říci se vždy najde skupina lidí, která bude chtít to či ono uspořádání změnit. A ti co jsou u moci, vždy udělají vše, aby u moci zůstali.
My máme zlo komunismus, ale co mají ti lidi třeba ve Španělsku, Francii, v Indii, … .
Nicméně, přečti si nějaké teze o vládnoucí třídě v komunismu a o cestách jak tento systém zajistit.

led

Každá spoločnosť je založená na určitom vzájomnom vzťahu. Nezáleží akoho druhu je člen spoločnosti, musí doržovať zásady vzťahov danej spoločnosti. Platí to i u zvierat. Ak niekto poruší tieto zásady, je potrestaný -vylúčený zo spoločnosti dočasne, alebo trvalo (vyhnaný zo svorky, zavretý do väzenia, absolútny trest smrť …)-, alebo liečený.
Spoločnosť ľudí sa postupom času od čias predhistorických až dodnes rôznym spôsobom transformovala na rôzne typy „…ismus“ Prax ukázala, že právne násilie je nosným prvkom spoločnosti – dodržuj pravidlá spoločnosti.
Veď v malom platí to aj tu na tejto stránke: je tu určitá spoločnosť, ktorá odsúhlasením pravidel je súčasťou tejto komunity. Kto poruší pravidlá je potrestaný vymazaním príspevku, či deaktiváciou (aj to sa tu stalo).
Takže stručná odpoveď:
Komunismus ako myšlienka nie je postavený na násilí. ale ako spoločenské zriadenie (štátna moc) musí sa podielať k udržaniu svojej moci, tak ako všetky spoločnosti – štátne zriadenia na svete, aj silou.
Žiadne štátne – politické zriadenie, spoločnosť nefunguje bez použitia aj prvku násilia – dodržiavania stanovených pravidiel.
Doplňuji:
prosím, prepáčte preklepy.
Dúfam, že teraz nikto nebude v tejto našej spoločnosti (odpovedi.cz) páchať násilie, kvôli dodržovaniu pravidie gramatiky, správneho písania a politický nesúhlas
Ďakujem