kurec

Je komunikace přes rádio vysílačky levnější než klasicky přes mobilního operátora?(např. mezi auty které jedou za sebou)

např. policie, záchranka, celníci

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, na volných frekvencích (vyhrazených) tě to stojí jen elektřinu (+cena/amortizace vysílačky). Má to ale nevýhody – omezení vysílacího výkonu, omezení na vyhrazená frekvenční pásma (ergo malý dosah), obsazenost/vzájemné rušení a kdovíco ještě.

U fízlů nejde klasické vysílačky (i když to tak vypadá), pokud vím, tak jejich vysílání obhospodařuje vlastní šifrovanou GSM síť (myslím, že od Motoroly), ale podrobnosti neznám.

Takže ANO, pokud jde o auta relativně nedaleko od sebe (řádově kilometry) a pásma nejsou zahlcená > spojení lze uskutečnit, tak je to zdarma, zatímco operátorovi musíš platit. Další výhodou je, že moderní CB vysílačky umožńují šifrování (podmínkou je ale vzájemná kompatibilita, obvykle musí mít obě strany stejný přístroj). :)

Další odpovědi
Justin1

Mobilní operátor si za hovory bere peníze. Pokud komunikujete mezi vozidly třeba pomocí vysílaček pro pásmo PMR, tak za to neplatíte, ale dosah je omezený, vaše komunikace je veřejná, může být odposlechnuta a může být rušena jinými vysílačkami.

Pokud vím, tak policisté mají svou neveřejnou rádiovou síť a komunikují vysílačkami s operačním střediskem. Nevím jistě, že by mohli komunikovat i mezi sebou navzájem.

Emefej

Ano. Kromě přístrojů nepotřebuješ nic jiného, neplatíš operátorovi za zprostředkování spojení. Má to řadu nevýhod – dosah, odposlech, rušení. Má to řadu výhod – funguje kdekoliv a kdykoliv (stále jsou nás místa, kde je chabý, nebo žádný signál GSM), snadný konferenční hovor. Přístroje se vyrábějí i s vysokým standartem ochrany (víš kolik stojí telefon s IPX8?), některé i plovoucí (kolik telefonů plave?).
V našem mysliveckém sdružení při organizaci hromadných honů nic jného, než vysílačky, už řadu let nepoužíváme.