Je kokosový olej zdraví prospěšný? Používáte ho do přípravy pokrmů?

Kokosový olej a zdraví.

Nejlepší odpověď
annas

Něco v archivu.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%20kokosov%C3%BD%20­%20olej%20

--
Rozporuplné názory. Mně jej doporučila moje známá, která jej používá do sladkých jídel.

Já ne, ale čistila jsem si jím zuby, používala jako krém na ruce, na obličej atd. .

Ale zcela jsem jej vyřadila a přestala používat, když jsem četla záporná hodnocení.

"Horší než sádlo, čistý jed. Odborníci se předhánějí s odsudky kokosového oleje,

"Kokosový tuk obsahuje více mastných kyselin než vepřové sádlo nebo hovězí lůj

„Kokosový olej může být součástí stravy, ale vzhledem k jeho vysokému obsahu nasycených tuků by měl být zahrnut jen v malých množstvích a jako součást zdravé vyvážené stravy,” uvedla společnost British Nutrition Foundation s tím, že neexistují žádné vědecké důkazy, které by podporovaly jeho výrazný přínos pro zdraví

Jediné vhodnější využití je tak v teplé kuchyni jako náhrada ztužených tuků na smažení a pečení – jako velmi tepelně stabilní olej, který ovšem při tepelné úpravě nepřechází do výsledného pokrmu. „Tedy na smažení a pečení ano (nebo samozřejmě na kůži jako kosmetika), ale jako náhrada másla, či dokonce oleje v buchtě určitě ne!“ zdůraznil Suchánek.

„Kokosový tuk a jeho zdravotní prospěšnost je jednou z největších zdravotních fake news poslední doby. Jde o velmi rizikový olej pro naše cévy a srdce – a tedy i naše zdraví,“ dodal.

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/clanek/horsi-nez-sadlo-cisty-jed-odbornici-se-predhaneji-s-odsudky-kokosoveho-oleje-40066798

--
Zde jsou uvedená pozitiva.

https://www.griz­ly.cz/magazin/zi­votni-styl/vlastnosti-a-vyhody-kokosoveho-

Jak se říká – věř či nevěř všemu, co se ti předkládá.

Další odpovědi
Kepler

Není zdraví prospěšný. Obsahuje cca 90 % nasycených tuků, to už radši použiju rovnou sádlo.

da ny

Názory se různí.
Já ho nepoužívám a asi nikdy nebudu.
V podstatě je to obdoba palmového oleje (včetně kácení palem)..
Má však některé cenné i zdraví prospěšné látky látky, obsahuje až 47% obranné látky (nevzpomenu si na její název a hledat nyní nebudu) IS, která se vyskytuje „jen“ v mateřském mléce (jednotky v %).
Dávám přednost jiným ojejům (s omega 3) a tukům, o jejichž prospěšnosti jsem přesvědčená a které mi chuťově vyhovují.