replicator

Je kofein opravdu tak špatný?

Všude píší jak je kofein špatný, ale mně se tomu nechce věřit.
Myslím, že je lepší si dát 200g kakaa do buchet a dát si kávu než se pak dívat celý den do zdi s náladou nic nedělat.
Může způsobit asi 400mg kofeinu denně zdravotní problémy třeba v dlouhodobém měřítku (rakovina atd.)?

Nejlepší odpověď
quentos

Kde „všude“?
Je to jako se vším: kofein není špatný, jen by se ho nemělo moc.
Jediné jeho prokázané negativum je, že jde o zabijáka kvalitního spánku, takže poslední káva by se měla pít osm hodin před spaním a po dvou dnech pití kávy si pokud možno dát tři dny pauzu.
Jinak naopak káva a potažmo tedy kofein prospívá. Nedávná finská studie, které se zúčastnilo 1400 dlouhodobých pijáků kávy, odhalila, že lidé, kteří pijí tři až pět šálků denně, ve svých čtyřiceti až padesáti letech snižují své šance na propuknutí Alzheimerovy choroby až o 65 % v porovnání s těmi, kdo pijí méně
než dva šálky. Vědci věří, že za ochrannými účinky kávy stojí kofein a velké množství antioxidantů, které káva obsahuje.

(různé zdroje, např. S. Stevenson – „Spánek je umění“, česky Euromedia Group 2017)

Další odpovědi
annas

Kofein a káva. Názory se různé, platí všeho s mírou, každý účinky kávy vnímá jinak.

Uvádím kávu, v níž je kofein.

"Je dobře známo, že káva je drogou, ale mnohdy je těžké odmítnout natolik žádoucí a energetický nápoj. Známý je fakt, že nadměrné množství kofeinu je škodlivé. Časté používání tohoto nápoje způsobuje srdeční infarkt, rakovinu jater, a pokud člověk zároveň kouří, tak i rakovinu krve. Ale američtí vědci prokázali, že opravdová káva v malých dávkách se může stát i lékem.

Nepochybným je přínos kávy jako nápoje, který zlepšuje psychickou a fyzickou práceschopnost. Vědecký experiment dokonce ukázal výhody použití kávy ke zvýšení mentálních schopností. To však platí pouze pro ty, kteří používají logické myšlení.

Blahodatný vliv kávy na duševní zdraví se projevuje v její schopnosti zvyšovat odolnost organismu vůči stresu. Patrný je přínos kávy zejména pro muže. Káva zlepšuje reprodukční funkci mužů a zvyšuje pohyblivost spermií.

Je známý užitek kávy pro ty, kteří chtějí zhubnout. Pouze jeden šálek umožňuje zintenzivnit cvičení v posilovně o jednu třetinu. Při dodržení diety a sportování káva nutí organismus používat pro uvolnění energie ne sacharidy, ale jen tuk. Ale doktoři nedoporučují pít rozpustnou kávu, a to zejména v ranních hodinách, kdy je náš organismus ještě ospalý a citlivý. Kromě kávových zrn však existují i jiné produkty, které pomáhají zefektivnit ráno
Zoryana Semenova

Více v
http://www.spi­rit.cz/index.php/zi­votni-styl/14745-nejen-kava-vas-rano-nastartuje
"

Kepler

Ne, pro zdravého člověka kofein není špatný. Kofein je alkaloid, který příznivě stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. Má samozřejmě i některé nežádoucí účinky pro lidi přecitlivělé, nebo nemocné. Nemá cenu vše vypisovat, podrobněji je to popsáno zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kofein

yuko

Co Tě nazbije, to Tě posílí. Kávu si dávám výjímečně, kakao už dávno nepiji a čaj, který také obsahuje kofein mám ráno s mlékem a večer s citronem a zázvorem. Spím dobře, náladu mám dobrou. Rodiče pili kávu každé ráno nalačno a s cigaretou a skolila je rakovina. Pokud si dám jednou za čas buchtu s kakaem, tak se nic nestane, pokud se jimi budu cpát jednou týdně, spíš než kakao mě zabije cukr v ní. To si člověk nevybere. To je pořád studií na něčí objednávku. Řídím se radou:„Všeho s mírou.“ Taky je třeba se zeptat, kolik těch buchet sníte? Jednu nebo dvě, kolikrát denně a jak silnou kávu pijete? Kolik dalších kofeinových nápojů za den vypijete? A pokud Vám z toho neni zle, tak Vám asi kofein prospívá. Jinému škodí.

lota

Myslím, že tak špatný není a také, že o tom, že je špatný všude nepíší. Dají se najít i články, kde ho v rozumné míře doporučují. Prostě jen nic se nemá přehánět, navíc kofeinu přitíží i bílý cukr, který ho často provází v kávě, s tím se to také přehání.