Pájo

Je Katastrální úřad povinen nechat mě nahlížet i do původních pozemkových knih?

Při digitalizaci dat do Katastru nemovitostí (v mém konkrétním případě) vychází údajně KÚ až z pozemkových knih, protože se prý nedochovaly geometrické plány (nebo ani neexistovaly… záznam po roce 1951). Pracovnice úřadu se nějak nemohly dohodnout, jestli do pozemkových knih mohu nahlížet. Sám odhaduji, že pokud nebudu pořizovat žádné kopie, nahlédnout smím, hlavně v tomto případě, kdy oni z nich vycházejí a jiné podklady k tomu nejsou. Poradil by mi tu prosím někdo, ještě dříve, než se na tom úřednice dohodnout? Děkuji.
Doplňuji:
To Pepa25: ano, je tam (oproti roku 2011, kdy jsem si to zjišťoval) pás pozemku (vhodný na cestu) souběžně s tím naším. V roce 2011 jestě „pozemek cesta“ po délce s naším nesousedil a slepě končil už na hranici. O metry nás nepřipraví, ale z širokého obdélníku to zákonitě (při zachování m2) dělá úzký obdélník.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Můj názor.

Člověk má právo na informace, ovšem naproti tomu tu máme zákon na ochranu osobních údajů, takže je to sporné.

Pokud vás někam nechají nahlédnout, tak právo na pořizovaní kopii máte také. Já bych na vašem místě trvala na nahlédnutí a prokazovala bych důvod zájmu, třeba bych se cítila poškozená jejich rozhodnutím o výměře pozemku atd.

U nás je velice časté, že si dva zákony vzájemně protiřečí, takže se není čemu divit, že v tom úřednice mají hokej:-((( Ani stanoviska vyšších orgánu nejsou jednotná:-(((

O nahlédnutí si požádejte písemně, obecně platí, že člověk má právo dělat vše, co mu zákon vyslovně nezakazuje, takže pokud vám to nahlédnutí neumožní, budou ho muset písemně zdůvodnit.

Další odpovědi
Pepa25

V čem je problém? Katastr navrhuje při digitalizaci nějaké opravy, které se vám nelíbí?

Pájo

To Pepa25: ano, je tam (oproti roku 2011, kdy jsem si to zjišťoval) pás pozemku (vhodný na cestu) souběžně s tím naším. V roce 2011 jestě „pozemek cesta“ po délce s naším nesousedil a slepě končil už na hranici. O metry nás nepřipraví, ale z širokého obdélníku to zákonitě (při zachování m2) dělá úzký obdélník.

Pepa25

Jinak co mám zkušenosti s úpravama, tak se šahalo i na metry, ale proporcionálně: zaměřili celou obec a když jim celkem chybělo třeba 20 metrů, tak proporcionálně každému ubrali třeba 10–30 cm ..

Pepa25

Pokud máte k dispozici mapu z r. 2011, tak nevím, co řešíte … Byla to byla ještě Pozemkového katastru? Mimochodem k některých k.ú., kde nebyla digitalizace úplně ukončena, je pořád mapa pozemkového katastru dostupné v Nahlížení – je to možné přeponout a porovnávat se starou mapou …