zjentek

Je ježíš i ježíšek tentýž pán?

Slyšel jsem lidi, kteří zarytě nevěří v ježíše, říkat svým dětem, že prej 24.12. přijde ježíšek ..chápu, že husajn měl taky dvojníka, jenže tam byl důvod jasnej ..tož kdo to k nim kurňa chodí o těch vánocích?

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Ježíš se narodil – narození se spojuje s vánočními svátky, přišel tedy na svět, aby vykoupil živé i mrtvé, zachránil hříšníky atd. Samozřejmě se stal z něho dospělý muž, jehož život skončil ukřižováním a vstáním z mrtvých.

Protože jména dětí se zdrobňují, bylo novorozené dítě nazváno Ježíškem, který přináší dárky především děterm. a rozdává jim radost. Oplátka za to, že při narození také dostal dárky – zlato, kadidlo a myrhu. Takže naděluje těm, kteří v něj věří..... V jiných zemích naděluje dárky někdo jiný.

Nadělovat dárky je stará tradice, třeba jako symbol upevňování vztahů mezi lidmi, jako upomínka na společně prožité chvíle. Dárky se dávají nejen na Vánoce, ale i i při jiné příležitosti. Důležité je, že si někdo vzpomene.

Ježíšek Ježíšek přináší dary, Ježíš je sám darem,
Doplňuji:
Ta poslední věta je z jednoho článku, který jsem chtěla původně vložit, ale pak si to rozmysela, ale omylem nesmazala. .

Jde o článek Tomáše Uhra – 10 rozdílů mezi Ježíšem a Ježíškem..
http://www.eve­rystudent.cz/in/118/j­ezis_a_jezisek__naj­di_10_rozdilu

jinak diskuse

Další odpovědi
Nazdar Bazar

Ježíšek není pán (s malým p), Ježíšek je dítě, které přináší naději.

Funna

ano…je to jedna a tatáž osoba…a ano…já jsme atheista a i přesto jsem i já říkala, že přijde Ježíšek…ale vůbec jsem si pod tím nepředstavovala nějaké právě narozené nemluvně…prostě pro mne je to jen slovní spojení, které se používá o Vánocích…dnes si ovšem většina při slovech „přijde Ježíšek“ vybaví Santa Clause…

arygnoc

ako nie príslušník nejakého náboženstva nechávam otázku existencie ježíša, ježíška, satana, buddhu, alláha, alibabu, Ištar, anjelov, ufo, múdrych policajtov, aladina, x-mana, lary croft a iných na posúdenie odborníkom (ajatoláhom, vatikáncom, ufológom, filmovým historikom, pdychológom, psychiatrom, …).

slovné spojenie „príde ježiško“ je podobné spojeniu „choď do prdele“ – ani jedno nemyslíme doslovne.
napr. i spojenie „postav vodu na kávu“ neplníme doslova (tak by sme kávu nepripravili, keby sme na kávové zrná postavili vodu).

všetci vieme, ako to s darčekmi na vianoce je, tudíž pokladám otázku ne/existencie santa clausa/mikulá­ša/ježiška/… za bezpredmetnú.
no a tú vianočnú náladu si musíme urobiť sami – i pomocou rôznych tradícií.

:-Q

bububabu

Ježíš je jen jeden, ovšem komunisti protože byli proti víře tak museli nějak Ježíše odstranit s podvědomí lidí a to tím, že z Ježíše udělali ježíška který je smyšlená bytost co nosí na Vánoce dětem dárečky. To je zmatek co?