Kulpix

Je ještě nějaké město v ČR podobně architektonicky řešené jako Hradec Králové? Tzn. půdorysně dvě kružnice?

Je HK svým způsobem originální?

Nejlepší odpověď
annas

"V roce, kdy slavíme 100 let od vzniku Československa, je výlet do Hradce Králové trochu symbolický. Až do poloviny 19. století žilo město na soutoku Labe a Orlice v sevření hradeb jako vojenská pevnost; teprve po jejich otevření začalo vzkvétat a ve 20. a 30. letech minulého století zažilo fantastický rozmach.

Díky originálnímu a nadčasovému urbanistickému konceptu, jehož autorem byl architekt Josef Gočár, se mu dodnes přezdívá Salon republiky." atd.

http://www.ku­dyznudy.cz/ak­tuality/hradec-kralove--salon-republiky-laka-na-novinky-a-.aspx

Hradec cítí šanci na seznam UNESCO, přitakávají i experti

https://hradec­.idnes.cz/hra­dec-kralove-a-gocar-na-seznam-unesco-dy1-/hradec-zpravy.aspx?c=A150323­_2149422_hradec-zpravy_the

Z toho vyplývá, že jde o něco jedinečného

"Existence podrobné dokumentace týkající se výjimečnosti Hradce z hlediska architektury a urbanismu meziválečného období je pro město důležitá, protože bez ní se na národní seznam navrhovaných památek nelze dostat. A národní seznam je zase nezbytnou podmínkou pro to, aby se některá z členských zemí světové organizace mohla ucházet s konkrétní památkou o zápis na seznam UNESCO. Česká republika má v seznamu desítky položek, avšak Hradec Králové se svým meziválečným urbanismem zatím chybí.

Městu by mohl nahrávat i fakt, že Česká republika má v prestižním dědictví jen jediného reprezentanta moderní architektury – brněnskou vilu Tugendhat." atd.

Zdroj: https://hradec­.idnes.cz/hra­dec-kralove-a-gocar-na-seznam-unesco-dy1-/hradec-zpravy.aspx?c=A150323­_2149422_hradec-zpravy_the,

Další odpovědi
led

Typ vnútorné mesto a okolo neho vonkajšie mesto nájdete vo viacerých (starších) mestách v ČR. Nejde o žiadnu ojedinelosť. Vychádza to z klasického obranného systému miest stredoveku…
Okrem toho jestvuje aj súmestie ako napríklad Frýdek-Místek, kde 2 samostatné mestá sa postupom času spojili

led

annas, skutočne nejde o ojedinelý typ mestskej architektúry, len možno to nie je až tak výrazne viditeľné v iných mestách.
ale napríklad v Bratislave pôvodné mesto bolo dnešné centrum mestskej časti „Staré mesto“, okolo ktorého boli hradby, sčasti sú ešte aj dnes viditeľné a súčasné „vonkajšie časti Starého mesta“ sa otáčajú okolo pevnostných múrov pôvodného mesta Pressburg (Prešporok, Posszon, Bratislava)

annas

Nevím to, jen jsem slyšela v TV. Teď si to přečetla. Ale název Salon o něčem svědčí. Jde o moderní město. Gončar žíl déle ve 20. století než v 19., kdy se narodil

Do Frýdku- Místku jsem jezdila. Náměstí jsou od sebe vzdálená., Obě bývalá města rozděluje řeka.

Zřejmě jsme každá braly otázku jinak.

led

To bola len rýchla spomienka, na tú rieku som zabudla.

led

Prirodzene, taký superrýchly architektonický rozmach, ako Hradec Králové v začiatkoch 1.ČSR nezažilo žiadne mesto Strednej Europy (snáď okrem povojnovej rekonštrukcie Drážďan)