david22

Je internetové bankovnictví bezpečné všude?

Myslím tím v jiné síti. Když se třeba naloguju mimo domov, např. v práci, škole, internetové kavárně, nebo pRěs WiFi do veřejné sítě.
A provádím převody peněz, platby z mého účtu na jiný, tak jestli tu nehrozí zneužití třetí osobou, zjištění mého hesla, PINu, načtení jiných citlivých dat atd.

Používám servis24 od ČS…

Nejsem moc ajťák, ale možná v tom hraje roli i IP adresa, která je pokaždé jiná, nevim…

Nejlepší odpověď
mosoj

Platební oparece přes internet vyžaduje "

  1. autorizaci.
  2. autentizaci.

Autentizace se provádí v současné době nejčastěji přes váš osobní mobil. Přes který dostanete heslo které je platné pouze pro jednu operaci kterou právě provádíte. Většina solidních bank má autentizaci dvojitou.

Bez autentizace nelze provést žádnou platební oparaci ať znáte třeba deset pinů nebo x programů zaznamenávající stisk klaves.

Je to bezpečné pokud máte autentizaci přes svůj mobil.
Doplňuji:
Jinak než přes internet neplatím. Do banky téměř nechodím. Každý platební příkaz a potom pohyb na účtě, či platba kartou mě přijde do deseti vteřin SMS kou na mobil.

Další odpovědi
KdoSiOdJinud

Doplním info co tu už padlo: ani ochrana mobilním telefonem není dostatečná, při napadení virem, ten může požadavek s vaším kodem z sms spoofnout, neodeslat. Keylog získá onen kod a útočník má vše a vy se můžete jít klouzat…

Bezpečné bankovnictví lze provozovat na bezpečné síti /záleží jak moc věříte svému isp/ a na tom, jak moc máte pc zavirovaný :)

anonym

Stejně jako mosoj, používám ebanking od začátku, co funguje a kreditkou platím všude, kde mají terminál.
V zásadě má pravdu (jen prohodil autentizaci, tj. přihlášení a autorizaci – potvrzení konkrétní transakce).
U připojení mimo domov je lépe preferovat pevná připojení a především si ohlídat po zadání hesla nekliknout na dotaz „Přihlásit trvale na tomto PC?“.
Jinak nejvyšší stupeň zabezpečení má bývalá eBanka (Dnes Raiffeisenka).
Ta má ještě při SMS banovní heslo před zobrazením na mobilu.
Mystifikace o odečtení SMS jsou čiré nesmysly (viz mosoj v diskuzi), a stejně tak utajování bankovního spojení. To má každá firma na hlavičkových papírech,
privátně jej uvádíme též na spoustě dokladů při zasílání na ůčet ať mzdy, důchodu nebo sociálních dávek.
Pokud se už hacker někam nabourá, dokáže si osobní údaje zjistit snáze než si namlouváme.
Srovnávač, viz v odkazu:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/u-jake-kamenne-banky-je-nevyhodnejsi-ucet-pouzivam-e-banking-platby-kartou-a-vybery-z-bankomatu-co-mi-poradite

briketka10

samozřejmě, že není bezpečné, proto nikdy, nikde a nikomu nesděluju svůj účet ani neprovádím žádné platby přes net, PayPal a různé..

Michal Kole

Není

Existují programy co dokáží zazanamenat stisky kláves při zadávání loginu
Jsou programy pro odchycení dat při posílání dat přes Wifi pokud není použito silné šifrování i kdžy i to lze prolomit. Viz články na serveru www.Zive.cz.

Momentálně je asi nejpoužívanější nejsilnější šiforování WPA2 -PSK či ekvianet AES 128–256 bitů)

Nejjisttější je se do IB připojvat z domova a kabelem a mít počívat bez virů a trojských koňů (Windows update/hotfixy +aktualizovaný antivir + aktualizovaný antispyware + aktualizovaný firewall)

Pokud to chce vysvětlit podrobněji a nějaké rady napiš mi na mail mchal.kolesa@seznam.cz

mosoj

Vepište odpověď…

KdoSiOdJinud
Asi jsi opravdu odjinud . I kdyby se něco takového stalo, tak ten autorizační ( pozor v odpovědi jsem autorizační a autentizační přehodil) kód posílá banka až když konkrétní platební příkaz obdrží. Ten kód platí právě jenom pro tento konkrétní příkaz který jsem zadal já. Takže i kdyby někdo ( a tomu nevěřím) ten kód získal, tak může tak jedině za mně odeslat ten můj příkaz, který je už v bance a banka provádí zpětně avizo pro konmtrolu tohoto příkazu.
Pro žádný jiný příkaz ten kód použít nejde !!!On se ten kód v bance může jedině spárovat s tím samým kódem u příkazu který jsem zadal já a nikdo jiny.

Nejsem odborník, ale vím že navíc je internetové bankovnictví zajištěno samotnou bankou a jakýmisii bezpečnostními certifikáty.

Internetové bankovnictví nejsou platební karty.

mosoj

Vepište odpověď…

KdoSiOdJinud
Asi jsi opravdu odjinud . I kdyby se něco takového stalo, tak ten autorizační ( pozor v odpovědi jsem autorizační a autentizační přehodil) kód posílá banka až když konkrétní platební příkaz obdrží. Ten kód platí právě jenom pro tento konkrétní příkaz který jsem zadal já. Takže i kdyby někdo ( a tomu nevěřím) ten kód získal, tak může tak jedině za mně odeslat ten můj příkaz, který je už v bance a banka provádí zpětně avizo pro konmtrolu tohoto příkazu.
Pro žádný jiný příkaz ten kód použít nejde !!!On se ten kód v bance může jedině spárovat s tím samým kódem u příkazu který jsem zadal já a nikdo jiny.

Nejsem odborník, ale vím že navíc je internetové bankovnictví zajištěno samotnou bankou a jakýmisii bezpečnostními certifikáty.

Internetové bankovnictví nejsou platební karty.